categories
Nożyczki krawieckie - jakie wybrać?

Nożyczki krawieckie - jakie wybrać?

Dobre nożyce krawieckie to prawdziwy skarb dla krawca. Ostre na całej długości ostrza, dobrze leżące w dłoni i wykonane z solidnego materiału potrafią służyć przez wiele lat, a krawcy tak bardzo się do nich przywiązują, że nie może być mowy o tym, żeby używał ich ktokolwiek poza właścicielem.

Zatem jakie nożyczki krawieckie wybrać?

Na to pytanie jest jedna dobra odpowiedź – ostre!

Pewne jest też, że do szycia potrzeba nie jednych, ale co najmniej kilku par nożyczek krawieckich!

Jeśli zastanawiacie się, jakie nożyczki krawieckie kupić, oto kilka informacji, które ułatwią Wam podjęcie decyzji. Na początek trzeba zwrócić uwagę na:

1. Rodzaj nożyczek: Istnieją różne rodzaje nożyczek krawieckich, np. do cięcia tkanin (lekkich, ciężkich, do jedwabiu, itp. ) obcinaczki do nitek, nożyczki do haftowania, do aplikacji, nożyce uniwersalne (np. wycinania do wykrojów), hobbystyczne, nożyczki do dywanów, nożyczki tapicerskie, nożyczki zygzak,  itp.

To, jakie rodzaje nożyczek powinniśmy wybrać, zależy przede wszystkim od tego, co planujemy szyć.

Do szycia domowego przydadzą się na pewno: małe obcinaczki do nitek, nożyczki uniwersalne i duże nożyce do tkanin.

2. Długość ostrzy: Nożyczki krawieckie są dostępne w różnych długościach ostrzy, na ogół od 6 do 12 cali. Większość rodzajów, wyżej wymienionych nożyczek, dostępna jest w kilku rozmiarach.

Jaką długość ostrzy wybrać? To zależy od tego, jakie projekty będziemy wykonywać. Wielkość nożyczek krawieckich musimy też dopasować do wielkości naszej dłoni. Nie wybierajmy zbyt dużych nożyc z długimi ostrzami jeśli mamy drobne dłonie. Praca za dużymi nożycami jest bardzo niewygodna i zdecydowanie mniej precyzyjna.  Długie nożyczki są lepsze do cięcia tkanin, podczas gdy krótsze mogą być bardziej precyzyjne przy wycinaniu skomplikowanych wzorów.

3. Materiał ostrzy: Nożyczki krawieckie mogą mieć ostrza wykonane z różnych materiałów. Na rynku popularne są nożyce ze stali, ze stali nierdzewnej, kutej lub hartowanej. Dużą trwałością charakteryzują się nożyczki krawieckie z ostrzami pokrytymi tytanem – np. TEXI Titanium.

4. Rodzaj szlifu: Nożyce krawieckie mogą być szlifowane z różny sposób, zależnie od ich przeznaczenia. Mamy ostrza szlifowane gładko, z mikroząbkami (jedno lub dwa ostrza) lub nożyczki z ostrzami typu zyg-zak.

5. Ergonomia: Komfort użytkowania jest ważny, szczególnie jeśli będziemy spędzać długie godziny nad projektem krawieckim. Warto upewnić się, że nożyczki dobrze leżą w dłoni i mają wygodne rączki. Na rynku są dostępne nożyczki krawieckie z metalowymi uchwytami (kute nożyce mają uchwyty ze stali), powlekane tworzywem oraz ze specjalnymi miękkimi uchwytami.

Osoby leworęczne powinny szukać specjalnych nożyczek dla leworęcznych!

A jakie nożyczki wybrać? Takie, którymi będzie nam najwygodniej pracować!

6. Marka i jakość: Wybierając nożyczki krawieckie, warto postawić na produkty renomowanych marek, które są znane ze swojej jakości. Lepiej jest zainwestować raz w dobrej jakości nożyczki, które będą Ci służyć przez wiele lat, niż często wymieniać tańsze, ale mniej wytrzymałe modele. Warto też pamiętać, że krojąc tkaniny słabej jakości nożyczkami, możemy uszkodzić tkaninę np. zaciągając nitki. Do najbardziej popularnych producentów nożyczek można zaliczyć firmy: Kretzer, Mundial, Fiskars czy Texi.

7. Testowanie przed zakupem: Jeśli to możliwe, spróbuj przetestować nożyczki przed zakupem, aby ocenić, czy dobrze leżą w dłoniach i czy łatwo się nimi pracuje.

8. Pielęgnacja: Nożyczki krawieckie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, takiej jak regularne czyszczenie, smarowanie i przechowywanie w odpowiedni sposób. Powinniśmy też uważać, żeby nie upuścić nożyczek – bardzo łatwo je wtedy uszkodzić. Zagrożeniem dla ostrzy są też szpilki wbite w tkaninę.

Gdzie kupić nożyczki krawieckie?

Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy wybrać się do sklepu i przetestować nożyce przed zakupem. Jeśli kupujemy online, wybierajmy znane marki i sprawdzajmy opinie o produktach. Warto pamiętać, że dobre nożyce krawieckie nie mogą być zbyt tanie!

Podsumowując, wybierając nożyczki krawieckie, zwróć uwagę na ich rodzaj, długość ostrzy, materiał, ergonomię, jakość i możliwość przetestowania. Starannie dokonany wybór pozwoli Ci cieszyć się komfortową i efektywną pracą podczas wszelkich projektów krawieckich!

Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz