Nowe Produkty

Nowe Produkty
Wszystkie nowe produkty
Pfaff Creative Ambition 640

Pfaff Creative Ambition 640

Zwykle, gdy firma wprowadza na rynek maszynę do szycia z okazji swojego jubileuszu możemy się spodziewać, że będzie to model pokazowy, wzbogacony o jakieś dodatki czy funkcje w stosunku do oferowanych przez daną markę maszyn w podobnej grupie cenowej. I w przypadku maszyno-hafciarki Pfaff Creative Ambition 640, która została stworzona z okazji 160-lecia marki Pfaff, na pewno nie będziemy zawiedzeni.

Już sama nazwa wskazuje nam, że urządzenie to będzie łączyło w sobie cechy dwóch flagowych linii komputerowych maszyn do szycia Pfaff: serię Ambition (mamy tu już modele Pfaff Ambition 610, Ambition 620, Quilt Ambition 630 i, również jubileuszową, Pfaff Ambition 635) i linię maszyno-hafciarek Creative (Pfaff Creative 1.5, Creative 3.0, Creative 4.5 i Creative Icon 2). Maszyna do szycia Pfaff Creative Ambition 640 ma więc elegancki, matowy korpus o nieco retro charakterze z charakterystyczną długą rączką (która jest też bardzo wygodna i stabilna, jeśli maszynę chcemy gdzieś przenieść), który znamy z wcześniejszych modeli z linii Ambition. Podobny będzie też układ przycisków menu, natomiast tu obok ekranu znajdziemy ich znacznie więcej, a to ze względu na pierwiastek Creative w maszynie, która łączy przecież dwie funkcje, i z maszyny wieloczynnościowej łatwo zmienia się w hafciarkę.

Jak urodziny to muszą być prezenty, a tym razem to solenizant obdarowuje nas pięknie zapakowaną, i do tego jakże funkcjonalną, niespodzianką! Wraz z maszyną otrzymujemy pudełko z 5-cioma dodatkowymi stopkami (w tym do wszywania zamka krytego, a tej właściwie nigdy producenci nie dołączają do standardowego wyposażenie maszyny, a bez niej przecież prawidłowe wszycie tego typu suwaka jest praktycznie niemożliwe). Niezwykle przydatna będzie też bonusowa stopka z prowadnikiem krawędziowym, która w połączeniu z możliwością ustawienia igły w aż 29 pozycjach, pozwoli nam na idealne prowadzenie ściegu zawsze na równą, pożądaną przez nas odległość od krawędzi czy linii szwu. Ten boksik ze stopkami to bonus, do i tak już bogatego standardowego wyposażenia maszyny, która posiada 8 różnych stopek dostosowanych, oczywiście, do systemu IDT.

Akcesoria standardowego wyposażenia maszyny i bonusowe stopki.

Dla niewtajemniczonych przypominam, że ten skrót oznacza opatentowany przez markę Pfaff system zintegrowanego podwójne transportu. Co to w praktyce oznacza? Każda maszyna do szycia wyposażona jest w ząbki transportujące materiał, to one wraz ze stopką, są odpowiedzialne za płynne przesuwanie materiału podczas szycia. Jak wiemy z praktyki, niektóre materiały, w tym bardzo grube, cienkie i śliskie czy też wszelkie skóry i winyle potrafią sprawiać trudność w szyciu właśnie przez to, że maszyny nie zawsze radzą sobie z ich równomiernym przesuwaniem pod stopką podczas szycia. Przez to powstający ścieg jest nierówny zbyt zbity lub też w ogóle materiał blokuje nam się pod stopką. Możemy pomagać sobie regulacją docisku stopki w maszynie, oczywiście model 640 też taką regulację posiada. Pomocne mogą być też dostosowane, np. do skóry, specjalne stopki. W sprzedaży są też także takie, które są odpowiedzialne za dodatkowe wspomaganie transportu w maszynie. Jednak tym, co wyróżnia system IDT marki Pfaff jest łatwość zastosowania dodatkowej stopy kroczącej, dzięki której osiągniemy idealne efekty szycia nawet na tzw. trudnych materiałach. Dodatkowy transport nie wymaga bowiem czasochłonnego montażu, system IDT uruchamiamy i wyłączamy jednym ruchem ręki. Warto przy tym dodać, że system ten wymaga specjalnie dostosowanych stopek, zatem, jeśli chcemy wzbogacić naszą maszynę z wbudowanym systemem IDT o te dodatkowe, szukajmy tych spod marki Pfaff, dostosowanych do tego sprytnego rozwiązania. Zintegrowany dodatkowy transport w maszynach marki Pfaff z pewnością powinien być argumentem przy wyborze maszyny na lata do bardzo uniwersalnych zastosowań.

Jakie jeszcze udogodnienia dla szyjącego posiada ten model? Pfaff Creative Ambition 640 to maszyna komputerowa, która wyposażona jest w szereg automatycznych funkcji. Łatwo możemy je wybrać czy też zaprogramować ich działanie (według naszych potrzeb) za pomocą przycisków wygodnie zlokalizowanych na obudowie maszyny. Maszyna automatycznie obetnie nam nici, posiada funkcję automatycznego rygla, który po zakończeniu ściegu przeciągnie nam nici na lewą stronę materiału (funkcja FIX). Możemy też skorzystać z funkcji pozycjonowania igły by urządzenie zawsze zatrzymywało szycie z igłą wbitą w materiał (szyty element nie ucieknie nam spod stopki, nie zgubimy ściegu, gdy przerwiemy szycie, łatwo wykonamy obrót na igle).

Maszyna wyposażona jest w stosunkowo mały, monochromatyczny wyświetlacz, który jednak pozwala na podgląd ściegu. Z pomocą funkcji Info wyświetlimy też wszelkie zalecenia maszyny co do doboru odpowiedniej, dla danego ściegu, stopki i parametrów szycia. To model, z pewnością, skierowany do szyjących ceniących sobie nowoczesną technologię i udogodnienia elektronicznych maszyn do szycia, ale lubiących klasyczne rozwiązania i prostotę użytkowania. Prostotę w najlepszym tego słowa znaczeniu. I tak za regulację naprężenia nici w maszynie będzie odpowiedzialna elektronika i to ona zapewni nam zawsze świetne rezultaty szycia i haftowania, natomiast prędkość szycia łatwo zmienimy za pomocą prostego suwaka manualnego na obudowie maszyny. Suwakiem, niezależnie od tego czy do szycia używamy przycisku start/stop czy rozrusznika nożnego, możemy dowolnie zmniejszać lub zwiększać prędkość pracy maszyny nawet podczas szycia.

Wszelkie inne pomocne funkcje wybierzemy za pomocą kilkunastu przycisków i intuicyjnych oznaczeń na maszynie. Także zmiana maszyny do szycia w hafciarkę nie przysporzy nam żadnych problemów. Wystarczy, że zdejmiemy stolik maszyny (który jest też jednocześnie wygodnym schowkiem na wszystkie dołączone do maszyny akcesoria). I na wolne ramię maszyny (tak, tak ułatwi nam też szycie wąskich elementów, takich jak nogawki czy rękawy) nasuniemy unit hafciarski. Teraz tylko musimy odpowiednio zamontować materiał na tamborku, który otrzymamy w zestawie z maszyną i możemy wybierać hafty z menu maszyny lub z dodatkowej pamięci USB z wzorami dołączonej do maszyny do szycia (mamy do wyboru 101 różnorodnych wzorów haftów). Trzeba przyznać, że producent zapewnił nam tu spore pole haftu, bo aż 150x240 mm. Jeśli jednak planujemy haftować mniejsze wzory na już gotowych projektach (a tak często wykorzystujemy jednoigłowe hafciarki domowe) warto pomyśleć o dokupieniu dodatkowego, mniejszego tamborka, na który łatwiej napniemy mniejszy fragment materiału. Nie będzie z tym problemu, producent ma w swojej ofercie wiele rozmiarów taborków, a maszynie będziemy musieli jedynie wskazać nasz wybór by pozwoliła nam dostosować haft do wybranego rozmiaru. Gotowe hafty możemy zresztą edytować pod względem rozmiaru czy też obracać za pomocą przycisków w maszynie. Kilka dodatkowych funkcji edycji uzyskamy dzięki oprogramowaniu, do którego uzyskamy dostęp, dzięki unikalnemu kodowi, który otrzymamy wraz z maszyną do szycia.

Maszyna oferuje nam również możliwość wyszywania liter – mamy dostępne dwie czcionki jako ściegi i dwie czcionki hafciarskie. W obu przypadkach tworzone napisy wprowadzamy za pomocą przycisków bezpośrednio na maszynie. W przypadku czcionek hafciarskich możemy jednak powiększyć sobie możliwości korzystając z aplikacji Quick Font, która pozwoli nam zmienić wybraną czcionkę w czcionkę hafciarską. Zarówno nasze kombinacje ściegów, jak i edytowane hafty możemy zapisać w pamięci naszej maszyny by w razie potrzeby wrócić do nich później. Jeśli natomiast sami zaprojektujemy plik hafciarski w odpowiednim dla maszyny Pfaff formacie możemy go wyhaftować, gdy zapiszemy go na pamięci USB, którą podłączymy następnie do naszej maszyny.

Dekoracyjne ściegi, dodatkowe stopki (w tym do aplikacji, naszywania ozdobnych sznurków i tworzenia wypustek), możliwość haftowania czyni z tej maszyny do szycia idealne narzędzie do realizowania kreatywnych szyciowych projektów. Oczywiście są na rynku maszyny, które mają znacznie bardziej rozbudowane funkcje dekoracyjne, jednak ten model z pewnością zadowoli osoby, które oczekują od maszyny niezawodnych, efektów szycia, z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, ale nie przepadają za nadmiarem elektroniki. Pfaff Creative Ambition 640 to idealne połączenie prostoty obsługi z funkcjonalnością nowoczesnych rozwiązań dostępnych w maszynach komputerowych. Spore, choć nie największe na rynku maszyn domowych, pole pracy maszyny (20 cm) pozwala na wygodne szycie także większych projektów.

Bogate wyposażenie akcesoriów, które otrzymujemy w zestawie z tą maszyną pozwoli nam na bardzo różnorodne szycie i testowanie możliwości tej maszyny. Widać też charakterystyczną dla marki Pfaff dbałość o ponadczasową estetykę designu maszyny i jakość użytych materiałów. Matowe, eleganckie tworzywo ładnie łączy się z panelem z przyciskami pokrytym silikonem. Jest to nie tylko zabieg estetyczny, ale i funkcjonalny – silikon jest przyjemny w dotyku, a poszczególne przyciski choć są „przestrzenne”, dobrze wyczuwalne pod palcem. Jednocześnie stanowią zintegrowaną całość całego silikonowego panelu, dzięki czemu z pewnością będą łatwiejsze w utrzymaniu czystości przy wieloletnim użytkowaniu. Jako zwolenniczka szycia wyłącznie z pomocą przycisku start/stop, powiększyłabym tylko nieco w tym modelu przycisk startu, tak by był jednak większy od przycisku szycia wstecz, a przez to jeszcze wygodniejszy w użytkowaniu.

Jeśli mówimy o detalach konstrukcyjnych to bardzo przyjemnym zaskoczeniem była też konstrukcja nawlekacza igły. Jest to w tym modelu nawlekacz półautomatyczny, jednak drobna zmiana, w zwykle stosowanej tutaj konstrukcji, sprawia, że jest on niezwykle wygodny i skuteczny.


Pfaff Creative Ambition 640 to z pewnością maszyna do szycia, która posłuży nam długie lata, sprawdzając się zarówno do klasycznego szycia, jak i fantazyjnych projektów.


Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz