Nowe Produkty

Nowe Produkty
Wszystkie nowe produkty
 Jak uszyć torbę na rower na bagażnik?

Jak uszyć torbę na rower na bagażnik?

Jeśli kochacie jazdę na rowerze tak jak ja, to zapewne dacie się namówić na uszycie torby na rower, która pomieści wszystko, co ze sobą przewozicie. Zaprojektowałam ją specjalnie dla Was i po 3 tygodniach testów mogę śmiało powiedzieć – sprawdza się i serdecznie polecam Wam jej uszycie.

Dlaczego filc?

Pomijając moją fascynację tym materiałem, to niezaprzeczalnie jest on bardzo wytrzymały, wbrew pozorom, nie przemoknie przy pierwszym lepszym deszczyku. Jest plastyczny w użytkowaniu, więc tu i tam ułoży się w zależności od tego, co włożymy do torby. Jest lekki i przyjemny w dotyku. Jego przycięte brzegi nie strzępią się, nie wymaga wykańczania, a surowy wygląd dodaje tylko uroku.


Zatem, by uszyć torbę na rower potrzebujemy:

·         0,5 m filcu o grubości 0,5 mm (przy szerokości 150 cm)

·         2 karabińczyki (3 cm)

·         2 klamry z regulatorem (2 cm)

·         gumka okrągła/sznurek woskowany/rzemyk (0,5 m) - do wykonania elementów, do których przypinamy karabińczyki, by zapiąć torbę

·         nici do szycia – najlepiej Tytan 60 Ariadny

·         igła – grubość 90 lub 100 (np. zestaw Texi Creative 10)

·         kreda (Texi 4018)

·         nożyce (Texi Titanium Ti814)

·         klipsy do spinania 2 warstw filcu (znajdziesz w zestawach Texi Craft)

·         szpilki

 

Cały projekt szyłam na cudownej maszynie do szycia Texi Tronic 6 NEO. Mowa tu o nowoczesnej stebnówce jedno igłowej. To maszyna przemysłowa, bardzo cicha i stabilna. Wyposażona w szereg automatycznych funkcji. Wykorzystałam przy szyciu między innymi pozycjonowanie igły, obcinanie nici, początkowe i końcowe ryglowanie. Wszystkie te funkcje sprawiły, że szycie było bardzo przyjemne i niewymagające wysiłku. Natomiast z doświadczenia wiem, że przy użyciu odpowiedniej igły i nici oraz przy szyciu w wolnym tempie uderzeń igły można również szyć na dobrej maszynie domowej (mam tu na myśli maszynę na metalowych podzespołach).

Pobierz wykrój torby na rower

Pobierz plan układu wykroju


Po pobraniu wykroju torby na rower z filcu, wydrukowaniu (w formacie A4) i sklejeniu części wykroju układamy go na naszym filcu według schematu do pobrania.  Podczas ustawiania funkcji drukowania nie używaj skalowania, czy funkcji full page. Po wydrukowaniu sprawdź centymetrem kwadrat kontrolny o wymiarach 10x10cm.


Filc jest dość wymagającym i grubym materiałem, dlatego łatwiej będzie nam odrysować części wykroju niż przypiąć go szpilkami i wtedy wycinać. Filc jest dość plastyczny, więc to przypięcie może pofalować lekko materiał i wykrój, a tym samym zakłamać proste linie.

By uszyć sakwę na rower kroimy:

1 x przód

1 x tył i klapa

1 x część stanowiącą boki i spód

1 x zewnętrzna kieszeń

1 x wewnętrzna kieszeń

1 x uchwyt – rączka – mocowanie do ramy roweru

2 x troczki zapięcia

 

Kolejność szycia torby:

1.      Naszą gumę, rzemyk lub sznurek woskowany przecinamy na pół zyskując 2 części po 25 cm. Wiążemy na końcu pętelkę, dzięki czemu tworzą nam się uszka zapięcia, do których będziemy przypinać karabińczyki.

2.      Na kieszeni zewnętrznej w oznaczonych miejscach przebijamy ostrą częścią nożyczek dziurkę tak, żeby móc przeciągnąć nasze uszka zapięcia. Pętelka zostaje po lewej stronie naszej kieszeni, a całe uszko zapięcia na prawej.

3.      Na część torby opisaną „przód” naszywamy na prawej stronie kieszeń zewnętrzną w oznaczonym na wykroju miejscu.

4.      Na część torby opisaną „tył i klapa” naszywamy na lewej stronie kieszeń wewnętrzną w oznaczonym na wykroju miejscu.

5.       Przyszywamy karabińczyki do troczków zapięcia i gotowe naszywamy na klapę w oznaczonych na wykroju miejscach na prawej stronie.

6.      Jeżeli chcemy na klapie sakwy naszyć sobie ozdobną skórkę - jak na mojej torbie -  lub tasiemkę należy to zrobić teraz.

7.      Przeciągamy przez pasek (który jest jednocześnie rączką torby i mocowaniem do ramy) klamry z regulatorem i następnie przyszywamy na prawej stronie klapy w oznaczonych na wykroju miejscach. Jeżeli chcemy na rączce naszyć sobie ozdobną skórkę lub tasiemkę, jak na mojej torbie, należy to zrobić przed przyszyciem jej do części klapy.

8.      Przypinamy klamerkami część opisaną jako ”boki i spód” do części „tył i klapa”  pamiętając o połączeniu się w wyznaczonych nacinkach części wykroju i zszywamy na maszynie.

9.      Przypinamy klamerkami część opisaną jako” boki i spód” do części „przód”  pamiętając o połączeniu się w wyznaczonych nacinkach części wykroju i zszywamy na maszynie.

 

Twoja torba rowerowa na bagażnik gotowa! Radości dla Was!


 

Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz