Czytanie wykrojów i gadżety niezbędne do ich kopiowania

Czytanie wykrojów i gadżety niezbędne do ich kopiowania

Kiedy już pierwsze projekty poduszek, woreczków i szoperek za Tobą, często ma się ochotę na uszycie swojej wymarzonej bluzki z wypatrzonego wcześniej materiału, albo spodni, albo sukienki…. Tylko jak się za to zabrać? Jeśli już nawet w Burdzie znalazłaś/eś wymarzony model – to co dalej? Przecież tam jest tyle linii i one przecinają się i łączą i w ogóle jedna wielka pajęczyna!! Pamiętajcie! Wszystko jest trudne zanim się tego nie nauczymy!




A więc postarajmy się to uporządkować:

1. Masz już wybrany model jaki chcesz uszyć - potrzebne będą akcesoria do jego przekalkowania:

• papier, który jest przejrzysty (pergamin lub półpergamin) lub folia. Jeśli masz sprawdzony wykrój, taki, który chcesz wykorzystywać częściej, warto przenieść go sobie na bardziej trwały materiał, np. szary papier czy nawet grubszy bristol

• ołówek/radełko

• linijka, krzywik

• coś co obciąży papier, żeby się nie przesuwał

• nożyczki (pamiętajcie, żeby nożyczek do krojenia materiału nie używać do cięcia papieru)

Akcesoria przydatne do przerysowania wykrojów i oznaczeń na materiał: kreda krawiecka w aplikatorze Texi 4040 RED, pisak znikający Texi 4014, kredki do materiału Texi 4014.




2. Teraz konieczne jest prawidłowe zdjęcie miary.

Co prawda wykroje, z których korzystamy są dostępne w konkretnych rozmiarach, jednak, tak jak z rzeczami kupowanymi w sklepie, tak i w tym wypadku, niektóre wymiary mogą nie pokrywać się z naszymi. Dlatego, jeśli korzystasz z gotowego wykroju, zweryfikuj kilka wartości.

Mówimy tu dokładnie o 4 pomiarach (będziesz potrzebować miary, kartki do zapisania pomiarów, i najlepiej, kogoś do pomocy):

• wzrost (wyprostuj się i zmierz od czubka głowy do stóp)

• obwód biustu (centymetr należy ułożyć poziomo z przodu w najszerszym miejscu biustu, poprowadzić pod pachami i przez plecy)

• obwód talii (mierzymy najwęższe miejsce tułowia)

• obwód bioder (centymetr trzeba ułożyć poziomo dookoła bioder w najszerszym ich miejscu).

Najlepiej zdejmować miarę będąc tylko w bieliźnie lub rzeczach przylegających do ciała jednak nie opinających za bardzo, żeby nie zakłamały rzeczywistych wymiarów. W przypadku kobiet, warto też pamiętać, że jeśli szyjemy dopasowaną w biuście sukienkę czy bluzkę, to zdejmujmy miarę w biustonoszu, w którym planujemy nosić daną rzecz. Ubranie przecież będzie się zupełnie inaczej układać na biustonoszu typu push up, a inaczej przy miękkich miseczkach.

W każdej gazecie z wykrojami znajdziesz tabelę rozmiarów – konkretny rozmiar odpowiada konkretnym wymiarom. Po wykonaniu pomiarów na sobie, wybierz rozmiar wykroju zbliżony jak najbardziej do Twoich, wymierzonych, wartości. Pamiętaj, że linie jednego wykroju w różnych rozmiarach są nadrukowane obok siebie, więc jeżeli potrzebujesz w biuście 40, a w talii 42 to możesz płynnie przenieść linie wykroju dwóch różnych rozmiarów i stworzyć swój własny, indywidualnie dopasowany wykrój.

Bransoletka magnetyczna na szpilki RS LOVE BLUE, miara krawiecka tradycyjna Texi 4007, miara krawiecka zwijana Picco Decor Garn Green, szpilki Texi 4076.



3. W opisie każdego modelu znajdziesz liczbę części z jakich składa się wykrój i ile razy należy skroić daną część.

Teraz jesteś już na etapie, kiedy wiesz, który rozmiar jest odpowiedni dla Ciebie - na arkusz z wykrojami kładziemy papier (pergamin lub półpergamin, niektórzy stosują też biały papier do pieczenia rozwijany z rolki, każdy w tym szyciowym świecie znajduje sobie własne sposoby na różne działania). Chodzi o to, by był to papier przez który będziesz widzieć wykrój z arkusza. Oznaczenia dla danego rozmiaru przekalkuj na papier, a następnie wytnij go. Pamiętaj o dodaniu zapasu na szwy, jeśli wolisz zrób to od razu na papierze przed wycięciem lub już bezpośrednio na materiale. Zwykle przyjmuje się 1-centymetrowy zapas na szew, ale jeśli chcesz mieć większą możliwość dopasowania wykroju, a jeszcze go nie znasz, możesz dodać nieco większe zapasy.

4. Kolejny krok to przeniesienie wykroju na materiał.

Zanim jednak to zrobisz radzimy wyprać materiał – unikniesz wtedy późniejszego skurczenia się już gotowego projektu (i rozczarowania, że gotowy wyrób po praniu jest za ciasny) i wyprasować go na lewej stronie, dostosowując temperaturę żelazka do rodzaju materiału. Ten proces fachowo nazywa się dekatyzacją i jest szczególnie istotny dla tkanin bawełnianych, które kurczą się najbardziej, przy materiałach ze sztucznych włókien może zaryzykować brak dekatyzacji przed szyciem, ale myślę, ze warto po prostu wprowadzić ten nawyk dla wszystkich materiałów.

Swój wycięty papierowy wykrój ułóż na materiale – plan układu wykroju (czyli to jak umieścić konkretne elementy wykroju na materiale, żeby jego zużycie było jak najbardziej ekonomiczne) znajdziesz również przy opisie danego modelu. Warto się nim sugerować, ponieważ wskazuje najbardziej optymalne wykorzystanie materiału. Przed rozpoczęciem krojenia ważne jest, by ułożyć wykrój, pamiętając o nitce prostej oznaczonej na każdej z części wykroju (to zwykle prosta linia zakończona strzałką). Na pewno każdy z Was miał nieprzyjemny wypadek, gdy boczny szew okręcił się po praniu – to właśnie efekt skrojenia jej bez zwrócenia uwagi na nitkę prostą na materiale. Musi ona biec równolegle do brzegów fabrycznych materiału. W przypadku dzianin też istotne jest by wykrój ustawić tak by oznaczenie linii prostej pokrywała się z prostym ułożeniem dzianych kolumienek na materiale.

Radełko do przenoszenia wzorów Texi 4023, przykładowy plan układu wykroju z miesięcznika Burda (Burda Style 6/2022) , przykładowe oznaczenia różnymi rodzajami linii, rożnych rozmiarów wykrojów (Burda Style 6/2022).



Przypnij części wykroju do materiału. Możesz je teraz bezpośrednio wyciąć lub przerysować i wtedy dopiero kroić. Pamiętaj, że jeśli nie uwzględniłeś dotąd zapasów na szwy na papierowej formie, koniecznie dodaj je podczas wycinania z materiału – możesz je odrysować w odległości centymetra od papierowej formy lub po prostu kroić od razu dodając zapas. Teraz mając wycięte wszystkie części wykroju jesteś gotowy do szycia i stworzenia swojego pierwszego projektu!!

Trzymamy mocno kciuki! Powodzenia!

Udostępnij wpis:

Komentarze (2)

  • Magdalena Piechocka (2022-07-05 13:00:52)

    Lubię Was czytać Dziewczyny.

    Odpowiedz
  • Martyna (2022-07-05 14:06:47)

    Super temat! Czekam na więcej :)

    Odpowiedz

Zostaw komentarz