Jak wybrać swoją pierwszą maszynę do szycia?

Jak wybrać swoją pierwszą maszynę do szycia?

Zasmakowałeś już radości z uszycia pierwszych swoich projektów na starej maszynie, która od zawsze była w domu, może masz już za sobą kurs nauki szycia, a może po prostu masz plan by nauczyć się szyć, a w głowie już mnóstwo szyciowych pomysłów do zrealizowania. Niezależnie od tego, na którym etapie szyciowej przygody jesteś, właśnie podjąłeś decyzję o zakupie pierwszej, własnej maszyny do szycia. I stoisz przed dylematem: na który model, spośród bogatej, rynkowej oferty, się zdecydować?

Jakie funkcje będą przydatne, na jakie parametry zwrócić uwagę, by długo cieszyć się szyciem na wybranej maszynie. Kiedy przychodzicie do naszego sklepu, piszecie lub dzwonicie, szukając fachowej pomocy w odpowiedzi na to pytanie, zwykle zadajemy Wam kilka pytań, które pomagają nam dobrać, najlepiej spełniającą Wasze potrzeby, maszynę. Jeśli więc stoisz właśnie przed decyzją o zakupie wymarzonej maszyny to w tym tekście postaramy się pomóc Ci zebrać najważniejsze pytania, na które warto sobie odpowiedzieć i podpowiemy, w które funkcje warto zainwestować już na początku nauki szycia, a które mogą poczekać, gdy szyciowa pasja się rozwinie.


Zadaj sobie te kilka pytań:

1. Czy mam już jakieś doświadczenie w szyciu, czy szyłam/em już na jakiejkolwiek maszynie? Czy jest to zakup na zasadzie – sprawdzę, może będę szyć, czy już próbowałam/em i wiem, że chcę, by maszyna posłużyła mi na lata?

2. Co szyję/zamierzam szyć? Czy będą to ubrania, czy może raczej dodatki do domu, a może potrzebuję maszyny do drobnych poprawek i przeróbek krawieckich, czyli raczej okazjonalnie. Czy zamierzamy szyć grubsze czy raczej cieńsze materiały, tkaniny czy elastyczne dzianiny? Czy planujemy szyć duże projekty, takie jak pościel, narzuty, patchworki, czy raczej odzież i mniejsze rzeczy? Odpowiedzi na te pytania będą miały wpływ na to czy będziemy potrzebować ściegu owerlokowego w maszynie, czy szukamy maszyny z większym polem pracy czy ważna będzie dla nas regulacja docisku stopki – szerzej o tych parametrach i funkcjach opowiemy w dalszej części tego wpisu.

3. Jaki mam budżet na zakup maszyny? Zwykle dysponujemy określonym budżetem, który możemy przeznaczyć na zakup maszyny. Ceny maszyn wahają się od kilkuset do kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jest więc mieć świadomość za co płacimy w danym przedziale cenowym. Są funkcje maszyny do szycia, be z których będziemy sobie mogli poradzić i na nich będziemy mogli zaoszczędzić, gdy ogranicza nas budżet. Natomiast na pewnych parametrach nie warto oszczędzać, gdyż słabej jakości maszyna, którą będziemy musieli ciągle serwisować, będzie kosztowała nas dużo nerwów i pieniędzy, a i tak nie będziemy zadowoleni z jakości jej pracy. Czasem warto nawet poczekać nieco z zakupem by uzbierać kwotę pozwalającą na zakup maszyny, która pozwoli nam się cieszyć szyciem przez lata, a nie zniechęci nas ciągłymi usterkami i problemami technicznymi. Kwota, którą przeznaczyliśmy na zakup pierwszej maszyny będzie też decydować o podstawowym wyborze: czy szukamy maszyny sterowanej mechanicznie, gdzie tradycyjnie wszystkie funkcje reguluje się za pomocą pokręteł, czy komputerowej, która ma szereg automatycznych funkcji, które można też zaprogramować za pomocą przycisków. Zachęcamy Was, by przed zakupem choć raz spróbować pracy na maszynie mechanicznej i komputerowej by móc ocenić różnicę i zdecydować który typ urządzenia będzie dla nas wygodniejszy. Zakup maszyny to przecież niemały wydatek, ale na pewno warto zainwestować w urządzenie bardziej zaawansowane technologicznie, którego funkcje dadzą nam komfort i przyjemność pracy. Jeśli już określiłaś/łeś swoje podstawowe potrzeby i oczekiwania wobec pierwszej maszyny to postaramy się teraz podpowiedzieć Ci na jakie parametry i funkcje maszyn do szycia warto zwrócić uwagę, które z nich mogą decydować o wyborze, gdy porównujesz ze sobą różne modele, nawet w zakresie tej samej półki cenowej.

Co Ci się przyda w szyciu, ułatwi je:

1. Liczba i rodzaje ściegów - tutaj ponownie wracamy do pytania co zamierzamy szyć? Praktycznie każda domowa maszyna wielofunkcyjna, dostępna obecnie na rynku, będzie wyposażona w kilka podstawowych ściegów, w tym proste i zygzaki. Jeśli natomiast planujemy bardziej dekoracyjne szycie – można zwrócić uwagę na ilość i różnorodność ściegów dekoracyjnych, na rynku jest obecnie szeroki wybór modeli, które pozwolą wyszyć ściegi zbliżone nawet jakością do haftu. Planując szycie z dzianin, nie posiadając jeszcze owerloka, warto zwrócić uwagę na to czy dany model posiada ściegi elastyczne, przydatny będzie też tutaj ścieg owerlokowy, za pomocą którego estetycznie wykończymy szyte projekty czy też połączymy elastyczne materiały.

2. Regulacja docisku stopki – ta funkcja pozwoli nam powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń między stopką, a płytką ściegową. Dzięki tej opcji możemy komfortowo szyć różnorodne materiały – zarówno grubsze, jak i cieńsze, regulacja docisku pozwala też łatwiej poradzić sobie z szyciem materiałów elastycznych na maszynie wieloczynnościowej.

3. Pole pracy – to przestrzeń od igły do ramienia maszyny. Zwykle nie przekracza ono 20 cm w standardowych modelach maszyn domowych, natomiast są na rynku modele o większym obszarze roboczym, które zdecydowanie ułatwia pracę, jeśli planujecie szyć większe projekty, np. patchworki, koce czy narzuty.

4. Rodzaje obszywania dziurki – zasadniczo możemy wyszywać dziurki półautomatycznie, w 4 krokach lub automatycznie, pod rozmiar guzika (służy do tego specjalna stopka i oczywiście odpowiedni program w maszynie) warto na to zwrócić uwagę, wybierając maszynę, nawet jeśli wydaje się Wam, że obszywanie dziurek to nie dla Was, bo koszul nie planujecie szyć :)

5. Rodzaj chwytacza – wyróżniamy dwa rodzaje chwytaczy: rotacyjny i wahadłowy – każdy ma swoje plusy i minusy, ale tutaj nie ma najlepszego wyboru, rodzaj chwytacza ma wpływ na to jak montujemy bębenek w maszynie, więc to często indywidualny wybór, dla niektórych nie ma to żadnego znaczenia, a inni mają swoje upodobania.

Rotacyjny – szpulkę z nicią dolną montujemy ściągając osłonkę w płytce ściegowej – mamy więc tutaj łatwy dostęp, a przezroczysta osłonka pozwala nam kontrolować czy nitka się nie kończy

Wahadłowy – szpulka z nicią dolną znajduje się w metalowym bębenku, który przy wymianie szpulki należy wciągnąć, a aby się do niego dostać trzeba zdemontować stolik maszyny i odkryć klapkę osłaniającą mechanizm chwytacza. Proces wymiany jest więc nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku chwytacza rotacyjnego, za to wszystkie podzespołu są tu metalowe, co sprawi, że będzie to konstrukcja nieco bardziej wytrzymała. Za to trzeba przyznać, że większość maszyn z chwytaczem wahadłowym będzie nieco głośniej pracowała niż maszyny z tym rotacyjnym. Oba rozwiązania są technicznie dobre, a, jak wspominałam, dla każdego użytkownika co innego będzie, w tym wypadku, istotne.

6. Nawlekacz igły - bardzo usprawnia nawlekanie nitki, prosty w obsłudze (ja już bez tej funkcji nie wyobrażam sobie szycia). Warto też zapamiętać, że aby nawlekacz działał poprawnie igła musi być ustawiona w swoim najwyższym położeniu. Półautomatyczny nawlekacz igły jest już dziś montowany w większości maszyn domowych, ale lepiej przed zakupem sprawdzić czy w wybranym modelu taki właśnie mamy. W najnowocześniejszych maszynach komputerowych są już montowane nawlekacze w pełni automatyczne, tu za pomocą jednego przycisku, bez naszej pomocy, maszyna sama przewlecze nitkę przez oczko igły.

7. Obcinacz nitki - w maszynach mechanicznych to mały nożyk przymocowany do obudowy maszyny, który bardzo ułatwia pracę, nie trzeba za każdym razem przycinać nitki nożyczkami. Czasem taki praktyczny obcinacz mamy też w okolicach szpulownika, wtedy zaraz po nawinięciu szpulki możemy od razu odciąć nitkę. Natomiast część modeli maszyn komputerowych jest wyposażona w funkcję automatycznego obcinania nici, która obetnie nam nici po zakończeniu ściegu, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku (najczęściej oznaczonego grafiką nożyczek). Naprawdę praktyczna funkcja, szczególnie, jeśli szyjemy dużo małych odcinków i nici musimy obcinać często. są też takie które same tę nitkę odcinają.

8. Walizka/pokrowiec – część maszyn będzie wyposażona jedynie w miękki pokrowiec, który, inne będą miały plastikową, twardą osłonę, niektóre, droższe modele, nawet torbę czy futerał. To jaką osłonę ma maszyna nie będzie na pewno decydujące przy wyborze konkretnego modelu, szczególnie, że poręczne torby można też do maszyn dokupić, ale można zwrócić uwagę i na ten aspekt, biorąc pod uwagę jak będziemy maszynę przechowywać w domu czy jak często będziemy chcieli ją gdzieś przenosić.

9. Wielkość maszyny - zwróć uwagę jaką masz przestrzeń do jej przechowywania. Czy będzie miała swoje miejsce, czy będzie musiała być chowana i wyciągana do szycia. Czy będziesz się z nią przemieszczać? Są modele o standardowej wielkości i ciężarze, są nieco lżejsze (ale pamiętajmy, nie za lekkie, bo zależy nam na zakupie maszyny na metalowych podzespołach) i mniejsze, które idealnie sprawdzą się, gdy szukamy maszyny do okazjonalnego szycia lub często będziemy się z nią przemieszczać. Natomiast jeśli mamy swój stały kącik do pracy to raczej lepiej zainwestować w maszynę o większych rozmiarach, co za tym idzie o większym polu pracy – da nam to po prostu wygodę pracy nawet przy większych projektach. Bo liczy się wnętrze I tu warto jeszcze podkreślić, że wybierając, nawet pierwszą maszynę do szycia, zwykle chcemy by posłużyła nam, przynajmniej, kilka lat. Zatem zwracajmy przede wszystkim uwagę na to, co kryje, mniej lub bardziej, kolorowa obudowa. Najlepsze maszyny to te, które mają najwięcej metalowych podzespołów, czyli są odpowiednio cięższe (oczywiście nie oznacza to, że w maszynie w ogóle nie będzie elementów wykonanych z dobrej jakości tworzyw). Oprócz tego, że atutem jest tutaj ich trwałość, wpływa to także na stabilność pracy – cięższa maszyna nie będzie drżała podczas pracy, co też wpływa na komfort szycia. Jeśli nie jesteśmy pewni jak to sprawdzić, najłatwiej podnieść maszynę, by poczuć jej ciężar. Natomiast jeśli kupujemy maszynę przez Internet wczytajmy się w opisy, zwykle informacja o budowie maszyny jest w opisie.

Czy zwracać uwagę na markę?

Możecie jeszcze spytać czy marka ma znaczenie? Naszym zdaniem ma, choć nie chodzi tu o to, która marka ma obecnie na rynku najlepszą promocję. A nawet znane z jakości marki mają swoje lepsze i gorsze modele. Jednak zakup maszyny sprawdzonej marki wiążę z dostępnością serwisu i części zamiennych oraz tym, że pewne firmy nie pozwolą sobie na obniżenie jakości maszyny kosztem solidnych metalowych podzespołów. Te kwestie wiążą się, oczywiście, nie tylko z samą marka, ale także miejscem, w którym maszynę kupujecie – czy to w sklepie stacjonarnym czy internetowym. Zakładamy, że takie maszyny, które Wam prezentujemy przez dłuższy czas nie będą wymagały serwisowania, natomiast pozostają jeszcze kwestie przeglądów czy doregulowania maszyny – jeśli sklep oferuje nam także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny to takie kwestie nie sprawią Wam wtedy kłopotu.

W Raju Szycia mamy z Wami kontakt nie tylko, gdy sprzedajemy maszynę, ale także potem, gdy macie z nimi jakiś kłopot lub po prostu potrzebujecie porady dotyczącej obsługi czy regulacji Waszych maszyn. Oferujemy Wam pomoc doświadczonych fachowców i opcję door to door. Wiemy jakie to ma znaczenie. Zakup stacjonarnie czy przez Internet? Jeśli macie taką możliwość przetestujcie różne maszyny lub chociaż tę, którą macie zamiar kupić. Czasem bywa tak, że mimo zbliżonych parametrów dwóch różnych modeli, jeden po prostu „czujemy” od zaraz, a z drugim jakoś nie możemy się dogadać. Dlatego warto testować, by upewnić się w swoim wyborze lub go zmienić na maszynę, która bardziej nas do siebie przekona.


Polecamy Wam poniżej modele idealne na start, mieszczące się aktualnie w budżecie do 1000zł: Texi Joy 13Texi Fox 25 oraz Texi Joy 48.




Modele Husqvarna Viking E10 oraz dwa modele delikatnie przekraczające budżet do 1000zł Janome 1522 oraz Pfaff Smarter 140S.


Jeszcze 3 propozycje, jeśli mamy mniejsze ograniczenia finansowe:

Texi Black&White, Husqvarna Viking Emerald 116, Texi Ballerina.

Zapraszamy serdecznie do naszego Raju – tutaj możecie testować i sprawdzać maszyny, myślimy, że to znacznie ułatwi podjęcie decyzji.

Jesteśmy otwarci dla Was codziennie od 10:00-18:00, a w soboty od 10:00-14:00.

W naszej ofercie są również warsztaty podczas których możecie uszyć konkretną rzecz szyjąc na maszynie wieloczynnościowej czy overlocku. A jeśli nie możecie odwiedzić nas osobiście w naszym sklepie w Poznaniu, dzwońcie i piszcie, doradzimy!

Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz