2022/02/07
Jak szyć prosto?
Jak szyć prosto?

Producenci maszyn i akcesoriów do szycia, tak jak producenci nowoczesnych samochodów, prześcigają się w dostarczaniu coraz to nowszych akcesoriów ułatwiających szycie. Zastanawiasz się jakie stopki będą najbardziej potrzebne do Twojej maszyny do szycia i czy warto je mieć? Odpowiedź jest prosta – absolutnie tak! Czy wszystkie dostępne na rynku? Niekoniecznie. Z doświadczenia wiem, że najtrudniej nauczyć się szyć ściegi prosto i dlatego na początek, zanim nabierzesz wprawy, warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Możesz wybierać spośród wielu akcesoriów. Ja opowiem o tych, które są najbardziej przydatne i korzystam z nich, mimo że szyję już od wielu lat – zwyczajnie ułatwiają mi pracę i oszczędzają czas.


Stopki kompensacyjne - co to takiego?

Moim absolutem faworytem są stopki kompensacyjne. Jak działają? Są zaprojektowane tak, że płozy są na różnej wysokości. Prawa płoza jest położona niżej i w ten sposób ogranicza przesuwanie się materiału. Dzięki temu masz pewność, że szew będzie przebiegał w równym odstępie od krawędzi. Możesz wybierać stopki z różnymi odstępami, w zależności od potrzeb dostępne są takie od 1 mm do 6 mm. Używając ich z łatwością, uzyskasz też efekt szycia podwójną igłą, np. przy szyciu jeansów.

Stopki z prowadnikiem i liniały magnetyczne

Innym rozwiązaniem są stopki z prowadnikiem lub podziałką. Większość maszyn ma możliwość przestawiania położenia igły w bok (funkcja zygzak). Dzięki temu możesz regulować położenie ściegu względem prowadnika, w który jest wyposażona stopka.

Kolejnym rozwiązaniem do uzyskania prostego ściegu są liniały magnetyczne. Wystarczy przymocować go, do płytki ściegowej maszyny, w wybranej odległości od igielnicy. Przykładając materiał do krawędzi prowadnika, możesz szyć prosto materiał w równym odstępie.

Zawsze też możesz użyć prowadnika montowanego na stopce maszyny, który doskonale sprawdzi się w pikowaniu. Jego dodatkową zaletą jest to, że nie musisz go demontować podczas zwykłego szycia – wystarczy go podnieść do góry i gotowe.

Równe szycie i podwijanie

Jest jeszcze jedno rozwiązanie warte polecenia. Kiedy chcesz mieć równo podwinięty brzeg materiału, równo obszyć firanki lub podwinąć spódnicę, użyj zwijacza, który służy do jednoczesnego podwijania i przeszywania brzegu materiału. Zwijacze dostępne są w różnych szerokościach od 6,5 mm do 22 mm. Ważna uwaga! Do zamocowania zwijacza konieczne jest użycie uchwytu mocującego.

Efektownie i efektywnie!

Jak widać, na powyższych przykładach szycie proste jest możliwe, nawet kiedy dopiero zaczynasz swoją krawiecką przygodę.

Wszystkie opisane akcesoria znajdziesz w naszym sklepie internetowym, a jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub porady skontaktuj się z nami!

Sylwia Gielniak

Skomentuj

* Nazwa:
* E-mail: (Niepublikowany)
* Komentarz:
Kod z obrazka