2022/01/25
Owerlok, cover, coverlok – do czego służą, którą maszynę wybrać?
Owerlok, cover, coverlok – do czego służą, którą maszynę wybrać?

Maszynowy zawrót głowy

Gdy rozpoczynamy swoją przygodę z szyciem, zwykle uczymy się szyć na maszynie do szycia, która już była w domu albo kupujemy swój pierwszy, podstawowy, model. Z czasem chcemy osiągać jak najbardziej profesjonalne efekty szycia i zwracamy coraz większą uwagę na detale i jakość wykończenia. Szczególnie, gdy szyjemy odzież, która ma być nie tylko pięknie uszyta, ale również funkcjonalna i wytrzymała przy noszeniu i praniu. I wtedy zaczynamy myśleć o poszerzeniu naszego „parku maszyn” o maszyny o bardziej wyspecjalizowanych funkcjach, które pozwolą nam szyć sprawniej, szybciej i osiągnąć, jak najbardziej, profesjonalne rezultaty.

Nawet, gdy mamy w maszynie ścieg owerlokowy, zwykle nastąpi taki moment, że przestanie nam on wystarczać. Jeśli szyjemy głównie dzianiny lub odzież na zamówienie to zakup owerloka czy coverloka będzie już po prostu koniecznością. Ale wróćmy do momentu kiedy maszyna wieloczynnościowa to już dla nas za mało i stoimy przed dylematem jakiej jeszcze maszyny potrzebujemy, jakie funkcje i możliwości powinna mieć. I wreszcie, jakim budżetem na zakup nowego sprzętu dysponujemy. 

Zacznijmy od wyjaśnienia 3 słów, oznaczających 3 różne urządzenia: owerlok, cover, coverlok – do czego służą i czym się różnią?

Owerlok

Szyje ściegiem 2-, 3- lub 4-nitkowym, można na nim obrębiać krawędzie materiału (ściegiem 2- lub 3-nitkowym) lub jednocześnie zszywać ściegiem łączącym i obrębiać w jednym kroku (ściegiem 4-nitkowym). Istotną cechą owerloka jest to, że posiada nóż, który podczas szycia dodatkowo obcina krawędź materiału, dzięki czemu uzyskujemy idealnie równy brzeg, który się nie strzępi, co pozwala na profesjonalne wykończenie szytej odzieży, także od lewej strony. W owerloku pracują dwa chwytacze (górny i dolny) i dwie igły (ściegi 2- i 3-nitkowe uszyjemy z użyciem jednej igły). 

Kiedy warto pomyśleć o zakupie owerloka?

Zakup owerloka domowego jest zwykle kolejnym krokiem, gdy szyjemy dużo odzieży i dbamy o jej estetyczne wykończenie. Będzie też niezbędny do szycia materiałów elastycznych. Tylko owerlok (dzięki temu, że posiada nóż obcinający, który pracuje wraz z funkcją szycia) pozwala na idealne wykończenie, wyrównanie i zabezpieczenie krawędzi przed strzępieniem oraz na zszycie dwóch warstw materiału z jednoczesnym obrębieniem i wyrównaniem krawędzi. Maszyna wieloczynnościowa nie posiada noża obcinającego, więc szyty na niej ścieg owerlokowy, choć pozwoli na zabezpieczenie krawędzi, będzie wymagał ręcznego ich docięcia by je wyrównać (choć trzeba zaznaczyć, że są dostępne na rynku specjalne stopki z obcinaczem do maszyn domowych, warto z nimi poeksperymentować, choć nie sprawdzą się przy wszystkich typach materiałów).

Owerlok pozwoli zatem oszczędzić czas, gdyż podczas jednej operacji możemy zrobić to, do czego potrzebujemy kilku na zwykłej maszynie, w dodatku efekt ściegu owerlokowego w maszynie wieloczynnościowej nie będzie aż tak elegancki. Warto też pamiętać, że tylko na owerloku wykonamy, najlepszy do estetycznego wykończenia apaszek czy brzegów delikatnych falban, ścieg rolujący, zwany mereżką.

W ofercie Raju znajdziecie wybór różnych modeli owerloków, od podstawowych modeli takich jak niezawodny Texi Joylock (ten model wyróżnia bardzo łatwy dostęp do chwytaczy, dzięki czemu nawleczenie maszyny nie sprawi żadnych problemów), solidny Huskylock S15 lub, niemalże jego bliźniaczy model od marki Pfaff, Hobbylock 2.0 czy popularny model Janome 990D.

Jeśli obawiasz się, że nawlekanie owerloka jest bardzo skomplikowane i czasochłonne, to przy wyborze maszyny zwróć uwagę na to czy na obudowie masz kolorystyczne oznaczenia dla każdej nici i na ile łatwy jest dostęp do nawlekania chwytaczy. Niektóre modele mają otwieraną boczną część by łatwo można było je nawlec, inne specjalne dźwignie czy przełączniki, które ułatwiają nawleczenie nici na chwytacze.

Jeśli jednak mimo wielu ułatwień, które stosują producenci owerloków domowych, nawlekanie wciąż uważasz za trudne, warto zwrócić uwagę na doskonałej klasy maszyny z innowacyjnym systemem powietrznego nawlekania. Nitki umieszcza się w otworach i za pomocą dźwigni uruchamia się sprężone powietrze, które nawleka chwytacze. A w nawlekaniu igieł pomoże wbudowany klasyczny nawlekacz igły.

Cover (tę maszynę spotkamy także pod innymi nazwami: renderka, interlock, kapówka)

To maszyna, którą podwiniemy brzeg materiału i przeszyjemy ściegiem drabinkowym. Efekty jej pracy wszyscy doskonale znamy, przy jej użyciu wykończone są rękawy i brzegi T-shirtów. Cover nie obcina materiału. Jeśli szyjemy ściegiem drabinkowym na prawej stronie maszyna utworzy dwa lub trzy równoległe przeszycia ściegiem prostym, a od strony lewej ścieg będzie przypominał drabinkę. Ścieg ten charakteryzuje się tym, że jest wytrzymały i elastyczny. Przy użyciu covera możemy też zszyć materiał ściegiem łańcuszkowym (tak, na przykład, zszywane są jeansy, często także w odzieży roboczej). Z prawej strony wygląda jak ścieg prosty, a z lewej strony jak łańcuszek. Cover tworzy ścieg przy pomocy jednego chwytacza i aż trzech igieł (opcjonalnie).

W naszej ofercie możecie znaleźć covery, niezastąpione podczas wykańczania bielizny, bluz, podkoszulków. Mogę tutaj polecić , który dzięki łatwej regulacji naprężenia nici (TLC) zapewnia równy i ładny szew Janome 2000CPX Cover Pro nawet na trudnych materiałach. Warto też zwrócić uwagę na zwiększoną przestrzeń pomiędzy ramieniem, a igłami sprawia, że szycie staje się jeszcze bardziej komfortowe.

Natomiast model Janome CP3000P, spośród innych, dostępnych na rynku, wyróżniają ściegi z górnym przeplotem. Jest to rodzaj wytrzymałych i efektownych ściegów, tworzących trwałe i mocne łączenie materiałów. Atutem maszyny Janome CP3000P jest też łatwość włączania mechanizmu odpowiadającego za górny przeplot - wystarczy pociągnąć jedną dźwignię i doprowadzić nić. 

Kto potrzebuje covera?

Cover jest maszyną o dość specjalnym przeznaczeniu. Kolejność zakupu kolejnych maszyn, gdy rozwijamy swoja szyciową pasję powinna zaczynać się od dobrej maszyny wieloczynnościowej, następnie owerloka i następnie warto rozważać zakup covera. Jeśli musimy wykańczać dużo odzieży z dzianin, chcemy profesjonalnie szyć mocną odzież roboczą czy jeansową (a jeszcze nie myślimy o zaopatrzeniu się w maszyny przemysłowe) warto zainwestować w zakup covera, który przyspieszy nam pracę i pozwoli osiągnąć idealne efekty szycia.

Jeśli jednak zakup trzeciej maszyny jest niemożliwy ze względu na brak miejsca i wystarczających funduszy,  jest maszyna, która będzie odpowiedzią na te problemy. Coverlok to maszyna łącząca w sobie dwie funkcje.

Poniżej kilka słów o tym typie maszyn do szycia. Coverlock – pod tą nazwą kryje się maszyna łącząca w jednym urządzeniu funkcje owerloka i covera. Czyli za pomocą tej maszyny można zarówno zszyć i obrębić krawędź materiału zabezpieczając przed strzępieniem, jak i podwinąć i wykończyć brzegi ubrania ściegiem drabinkowym. Coverlok jest maszyną pięcionitkową i mamy w niej aż 5 igieł. W tej maszynie igły znajdują się w dwóch położeniach, które wykorzystujemy wymiennie zależnie od tego, której funkcji maszyny używamy. W położeniu przednim są 3 igły do ściegów coverowych , w położeniu tylnym kolejne 2 dwie igły pracujące w trybie owerloka. W związku z tym, że to maszyna typu 2 w 1, w coverloku są aż 3 chwytacze górny, dolny i drabinkowy (funkcja covera). Podwójna funkcja coverlocka nie oznacza jednak, że funkcji covera i owerloka, możemy używać jednocześnie. Maszynę za każdym razem musimy przestawić w odpowiedni tryb pracy – wymaga to kilku zmian ustawień, ale przy odrobinie wprawy nie będzie sprawiało żadnych trudności. I w tym przypadku sprawdza się zasada, że im wyższej klasy, a co za tym idzie, droższą, maszynę wybierzemy, tym łatwiejsze będzie przełączanie się pomiędzy funkcjami. W najnowocześniejszych modelach, takich jak Husqvarna Viking Amber Air S600 czy Pfaff Admire Air 7000 parametry szycia będziemy mogli ustawić na wygodnym ekranie dotykowym, maszyny są tez wyposażone w powietrzny system nawlekania.

Ale także wśród tańszych modeli znajdziemy funkcjonalne coverloki. W ofercie Raju warto przyjrzeć się modelowi Husqvarna Viking Huskylock  S21. Szwedzka marka Husqvarna gwarantuje zastosowanie solidnych, metalowych podzespołów, a dodatkowy stolik powiększający pole pracy zapewni nam komfort szycia nawet dużych elementów. Do maszyny dołączony jest poradnik na DVD wraz z instrukcją nawlekania, co z pewnością będzie dodatkowym ułatwieniem.

Również, znana z jakości, niemiecka firma Pfaff ma swojej ofercie ciekawy model typu coverlock. Pfaff Coverlock 3.0 to precyzja wykonania i nowoczesna technologia. Tutaj również mamy do dyspozycji stolik powiększający pole pracy, a naprężenie nici i siła wkłucia igły jest sterowana automatycznie, co pozwala na uzyskanie najwyższej jakości ściegów na różnorodnych materiałach.

Dla kogo ta maszyna?

Coverlok będzie idealną maszyną dla osób, które szyją hobbystycznie, ale chcą wykańczać swoje ubrania profesjonalnie lub dla tych, którzy szyją drobne zamówienia i nie mają dużo miejsca na dwa osobne urządzenia: owerlok i cover. Zakup maszyny łączącej dwie funkcje w jednym urządzeniu będzie także optymalnym rozwiązaniem pod względem budżetowym. 

Warto tu jednak dodać, że jeśli mamy większą przestrzeń, szyjemy dużo i chcemy oszczędzić czas (a przełączanie maszyny z jednej funkcji na drugą zawsze zabierze go więcej niż używanie dwóch osobnych urządzeń) warto zainwestować w dwie osobne maszyny: owerloka i covera lub pokusić się o zakup najnowocześniejszych, ale i najdroższych, na rynku modeli od Pfaffa i Husqvarny (wymieniane już modele Husqvarna Viking Amber Air S600 i Pfaff Admire Air 7000).

Martyna ŻegleńJeśli chcesz zobaczyć jakie ściegi wykonują poszczególne maszyny i do czego je zastosować, obejrzyj film.


Skomentuj

* Nazwa:
* E-mail: (Niepublikowany)
* Komentarz:
Kod z obrazka