Lżej o VAT!

Nowe Produkty

Nowe Produkty
Wszystkie nowe produkty
Letnia sukienka z marszczeniem na gumce - krok po kroku

Letnia sukienka z marszczeniem na gumce - krok po kroku

Uszycie tej efektownej i wygodnej sukienki, idealnej na lato, nie wymaga nawet wykroju i może być świetnym projektem dla początkujących. W naszym filmowym tutorialu szyjemy sukienkę dziecięcą, ale dostosowując wymiary, według tej instrukcji możemy uszyć sukienkę damską, która szczególnie się sprawdzi na upalne dni czy wyjście na plażę.


Zatem do dzieła!
 Potrzebne materiały:


- cienka, okrągła gumka – w zależności od rozmiaru sukienki i ilości marszczeń – warto mieć na początek cały nawinięty bębenek, czyli około 3 m gumki

- materiał na sukienkę – ja szyłam sukienkę z tkaniny bawełnianej, ale można też wykorzystać cienką dzianinę

- nici


Przydatne narzędzia:


- przyrząd do wywracania pasków Texi 4047

- nożyczki Texi Titanium TiDuo850

- mata, nóż krojczy i liniał – na przykład zestaw Texi 4078 M

- żelazko parowe (np. Texi Smart S+B)


Całą sukienkę uszyjemy na maszynie do szycia (ja szyłam na Texi Black&White). Wewnętrzny ścieg łączący uszyłam na owerloku Texi Joylock, ale nie martwcie się, jeśli nie macie jeszcze owerloka – możemy wykonać to przeszycie na maszynie do szycia i zabezpieczyć przed strzępieniem zwykłym zygzakiem lub, jeśli macie taki w maszynie do szycia, ściegiem owerlokowym.

Film pokazujący szycie sukienki


Najpierw przygotuj prostokąt 56x97 cm (krótszy wymiar będzie długością naszej sukienki, dłuższy to obwód – jeśli dobieramy wymiary do naszej sylwetki, pamiętajmy, że część, którą zmarszczymy się odpowiednio zmniejszy. Oczywiście po zmarszczeniu prostokąta warto go upiąć na modelu lub manekinie i ewentualnie odpowiednio zmniejszyć szerokość prostokąta, dopasowując go do obwodu klatki piersiowej osoby, dla której szyjemy sukienkę.).


Z tego samego materiału skrój też dwa paski o długości 80 cm i szerokości 4 cm (to będą nasze wiązane ramiączka, więc tu też możesz dobrać parametry według potrzeb) oraz pasek o szerokości 4 cm i długości równej obwodowi naszej sukienki (u mnie to 97 cm).


Cienką gumkę ręcznie nawijamy na szpulkę bębenka – gumka zastąpi nam dolną nić, górną nicią normalnie nawlekamy maszynę. Wykonajmy próbne przeszycia na fragmencie materiału, z którego szyjemy normalnym ściegiem prostym, sprawdzając różne naprężenia górnej nici, aby wszywana od dołu gumka ładnie marszczyła materiał najprawdopodobniej trzeba je będzie trochę zwiększyć w porównaniu do standardowych ustawień maszyny. Ja wszywałam gumkę ściegiem prostym, ale można tez zastosować zygzak. Najlepiej zrobić próby i wybrać te ustawienia maszyny, które najlepiej spełniają nasze oczekiwania co do wyglądu marszczenia.
Na naszym dużym prostokącie rysujemy równoległe linie proste, zaczynając na wysokości 4 cm od górnego brzegu materiału. Aby ładnie, gęsto zmarszczyć materiał najlepiej narysować linie co 1,5 cm. Na przetestowanych już ustawieniach maszyny, przeszywamy ściegiem prostym (lub zygzakiem, jeśli taki ścieg wybraliśmy do wykonania marszczeń) po każdej narysowanej linii, szyjemy po prawej stronie materiału, tak aby gumka z bębenka znajdowała się po jego lewej stronie. Pamiętajmy o zakończeniach na początku i końcu ściegu, bo w przeciwnym wypadku wszyta gumka łatwo może nam uciekać.


Składamy zmarszczony prostokąt prawą stroną do środka i przeszywamy owerlokiem (który od razu ładnie zabezpieczy nam brzegi materiału przed strzępieniem) lub na maszynie (wtedy wykańczamy brzegi materiału zygzakiem lub ściegiem owerlokowym). Wywracamy sukienkę na prawą stronę.


Składamy cienkie paski (ramiączka naszej sukienki), prawą stroną do środka i przeszywamy po długości na szerokość stopki. Po przeszyciu możemy jeszcze dociąć zapas szwu, co ułatwi nam potem wywinięcie ramiączka i pozwoli mu się ładniej układać.


Do wywinięcia cienkiego ramiączka najlepiej użyć bardzo pomocnego, a przy tym prostego w użyciu przyrządu Texi 4047. Jak go użyć widać na filmiku.


Wywinięte na prawą stronę ramiączka rozprasowujemy i każde przecinamy na pół. Jedną końcówkę zawiązujemy na supełek, możemy też dodać na końcu ozdobne koraliki czy metalowe lub plastikowe końcówki.


Ramiączka upinamy do zmarszczonej góry sukienki (układamy je na prawej stronie materiału), następnie do górnej, niewykończonej krawędzi upinamy szpilkami skrojony i zszyty uprzednio pasek – obwód paska po zszyciu ma być równy obwodowi górnej części sukienki. Przeszywamy całość na szerokość stopki wzdłuż całego obwodu. Aby plisa wykańczająca ładnie się układała i nie wystawało na zewnątrz po wywinięciu niezbędne jest tzw. kapowanie. Kapowanie jest to zszycie obłożenia – naszej plisy wykańczającej wraz z zapasami na szwy. Szew wykonuje się bardzo blisko szwu łączącego plisę z górnym brzegiem sukienki. Szew będzie widoczny jedynie wewnątrz sukienki (kapowanie wykorzystamy też, na przykład, w przypadku wykańczania dekoltów plisą). Po kapowaniu, przy grubszych materiałach możemy odciąć nadmiar zapasu szwu, żeby plisa wykańczająca górny brzeg sukienki ładniej się układała. Podwijamy niewykończony brzeg  plisy do środka i układamy od wewnętrznej strony sukienki, stebnujemy. Przeprasowujemy.
Teraz zostało nam jedynie wykończenie dolnego brzegu sukienki. Ja podwinęłam go dwukrotnie, zaprasowałam i przestebnowałam.
I gotowe! Możemy zakładać i biec na łąkę! :D

Martyna

Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz