2021/02/25
Fioletowa elegancja – piękno i funkcjonalność - PFAFF Creative 4.5
Fioletowa elegancja – piękno i funkcjonalność - PFAFF Creative 4.5

Już sporej wielkości karton zapowiada nam wiele emocji i radości odkrywania funkcji i możliwości maszyno-hafciarki Pfaff Creative 4.5.


Producenci nowoczesnych, sterowanych komputerowo, maszyn domowych do szycia zaczęli nas już przyzwyczajać do tego, że niezawodne i wielofunkcyjne urządzenia muszą też wyróżniać się ciekawym wyglądem. Model Creative 4.5 wyróżnia się eleganckim fioletem błyszczącej obudowy, a drobne akcenty w kolorze fuksji sprawiają, że pracując przy tej maszynie mamy poczucie, że obcujemy po prostu z dobrym designem.Ale dobry projekt to przecież nie tylko wygląd, ale także ergonomia i funkcjonalność. I te kryteria również spełnia Pfaff Creative 4.5. Przyciski funkcyjne (funkcja szycia wstecz, podnoszenie i opuszczanie stopki, obcinacz nici, przycisk start/stop, automatyczne ryglowanie, ponowne rozpoczęcie ściegu, pozycjonowanie igły) są zlokalizowane wygodnie, by w razie potrzeby móc nimi swobodnie operować w trakcie szycia. Większość parametrów dotyczących ściegów i ich programowania wybiera się i dostosowuje na kolorowym ekranie dotykowym HD o wymiarach 116×87 mm. Osobom przyzwyczajonym do klasycznej dźwigni podnoszenia stopki zlokalizowanej w tylnej części maszyny, nieco czasu może zając przyzwyczajenie się do jej unoszeniu z wykorzystanie przycisku funkcyjnego, ale można to sobie ułatwić wykorzystując, dołączony do licznych akcesoriów tej maszyny, podnośnik kolanowy, który bardzo ułatwia szybkie podnoszenie stopki, gdy jest to często wymagane (np. podczas zszywania wielu elementów patchworków). Można też ustawić automatyczne jej podnoszenie po zakończeniu ściegu i automatycznym obcięciu nici, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ustawienie w każdym momencie można wyłączyć.


Ale zanim przejdę do licznych funkcji maszyny, jeszcze kilka słów o tym, co otrzymamy wraz z maszyną Pfaff Creative.  Maszyna wyposażona jest w bogaty zestaw akcesoriów, tak przydatne drobiazgi jak: zestaw do czyszczenia maszyny, 10 szpulek do bębenka, podstawowy zestaw igieł, rozpruwacz, nasadki blokujące do szpulek z nićmi, siatki na nici. Co warte podkreślenia, w skład wyposażenia podstawowego wchodzi komplet stopek dociskowych (standardowa stopka dociskowa do systemu IDT, stopka do ściegów fantazyjnych, stopka do ściegów krytych, stopka do zamków, stopka Sensormatic do obszywania dziurek, stopka do ręcznego obszywania dziurek, stopka do haftu Sensormatic – do swobodnego ruchu, dynamiczna stopka sprężynowa, ¼” stopka do pikowania do systemu IDT ™, stopka do ściegów maxi), umożliwiających wykonywanie różnorodnych ściegów (a tych w samej maszynie jest zaprogramowanych ponad 480 , oprócz tego można je również samodzielnie tworzyć), nawet na trudnych materiałach, takich jak gruba skóra, czy delikatny jedwab. Właściwy dobór stopki do wybranej techniki szycia, ściegu i materiału umożliwia uzyskanie najlepszych możliwych efektów szycia, a jest tym łatwiejsze, że maszyna sama „podpowiada” nam, której stopki należy użyć wybierając dany  ścieg z bogatych opcji maszyny - na ekranie dotykowym przy każdym ściegu wyświetla się mała ikonka z numerem stopki.


Aby wszystkie niezbędne akcesoria mieć zawsze w zasięgu ręki możemy je łatwo uporządkować w dwóch szufladkach, które stanowią integralną część maszyny.Szycie i wiele więcej…


Pfaff Creative 4.5 to maszyna sterowana komputerowo, wyposażona w wiele automatycznych funkcji, które bardzo ułatwiają nam tworzenie wszelkich szyciowych projektów (np. automatyczne ustawienie rygielka po zakończeniu ściegu, automatyczne obcinanie nici, możliwość zaprogramowania sekwencji ściegów o zadanych parametrach, projektowanie ściegów dekoracyjnych, ściegi wstążkowe). Wszelkie wprowadzane zmiany w ustawianych przez nas parametrach są jednocześnie widoczne na ekranie i to my decydujemy, które z nich chcemy zaprogramować, a z których funkcji wolimy korzystać w sposób bardziej tradycyjny – przykładem może być tu wykorzystanie podnośnika kolanowego do podnoszenia stopki, ustawienie jej podnoszenia automatycznie po zakończeniu szycia lub włączanie tej funkcji przyciskiem, czy też szycie przy użyciu tradycyjnego pedała nożnego lub korzystanie z przycisku start/stop.


Czy nowoczesna maszyna do szycia musi być komputerem?


Nowoczesne maszyny sterowane komputerowo nie są już nowością na rynku, ale wciąż jeszcze budzą obawy części użytkowników, szczególnie tych przyzwyczajonych do tradycyjnych maszyn mechanicznych. Używając, na co dzień, naszych smartfonów i komputerów, nie powinniśmy się jednak obawiać komputeryzacji maszyn do szycia. Skomputeryzowanie maszyn do szycia daje szerokie możliwości dostosowania wybranych funkcji do indywidualnych potrzeb użytkownika, a ich ustawienie przy użyciu ekranu dotykowego nie jest wcale trudniejsze niż w przypadku zastosowania tradycyjnych pokręteł. Po podstawowym zapoznaniu się z instrukcją dość intuicyjne stanie się korzystanie z szerokiego wachlarza funkcji tej maszyny. Dodatkową pomocą może być też Funkcja szybkiej pomocy wbudowana jako opcja samej maszyny – jednak, niestety, nie jest ona dostępna w języku polskim. Opanowanie wszystkich możliwości tej maszyny na pewno będzie łatwiejsze dla osób już szyjących, wiedzących, czego mogą oczekiwać od takiego urządzenia, niż dla osób rozpoczynających dopiero przygodę z szyciem. Dla tych drugich, mnogość możliwości  maszyny może być jednak tak ekscytująca, że po prostu przepadną na wiele godzin testując kolejne ściegi i ustawienia.


Radość tworzenia


Wspominałam już o ogromnym wyborze różnorodnych ściegów dostępnych w menu maszyny oraz możliwości ich własnego tworzenia, ale mówiąc o tej maszynie nie można nie wspomnieć o rozwiązaniach producenta, które pozwalają nam podejmować przy jej pomocy najróżniejsze szyciowe wyzwania, bez obaw o trudności techniczne, związane z trudnymi lub grubszymi materiałami.


Szczególnie warto wskazać tu na opatentowany przez firmę Pfaff system podwójnego transportu (PFAFF® original IDT™ System), łączący zalety dolnego transportu ząbkowego i dodatkowej stopy kroczącej. Dodatkowy transport (którego uaktywnienie wymaga jedynie jednego ruchu dłoni) powoduje, że unikamy problemu marszczenia i ściągania się, a materiał przesuwa się równo pod stopką, pozwalając na uszycie precyzyjnego szwu, nawet na tak trudnych materiałach jak skóry, futra, dzianiny czy cienkie tiule i jedwabie.


Co jeszcze sprawia, ze Creative 4.5 daje tak szerokie pole do wyobraźni szyjącemu? Maszyna ta umożliwia użytkownikowi programowanie własnych ściegów na bazie szerokiej gamy dostępnej w pamięci maszyny (Creative Signature ™). Możemy ich używać, gdy chcemy osiągnąć efekt dekoracyjny, na przykład wybierając opcję taperowania ściegu (możliwość zwężania, do zadanego kąta, początku lub końca dowolnego ściegu), regulowania gęstości ściegu, czy planując liczbę pojedynczych dekoracyjnych ściegów, mając możliwość ich obracania i łączenia ze sobą bok do boku lub koniec do końca (Funkcja Single Stitch).


Mamy również możliwość zaprogramowania powtarzalnych sekwencji, zarówno ściegów prostych, jak i dekoracyjnych, co jest szczególnie przydatne, na przykład, przy ozdobnym pikowaniu patchworków (Program Patchwork). Oczywiście wszelkie dostosowane przez nas ściegi czy sekwencje możemy zapisać w pamięci maszyny, by w każdym momencie móc wrócić do tych ulubionych.


Czy programowanie jest proste? Tak, choć łączenie ściegów w większe układy wymaga już nieco większej wprawy, ale ułatwia to, stosunkowo duży, ekran, na którym mamy podgląd wszystkich wprowadzanych zmian. Natomiast, z całą pewnością można spędzić wiele godzin testując poszczególne ustawienia i konfiguracje, które najlepiej spełniałyby nasze oczekiwania. Ale czyż można przyjemniej spędzić czas, niż patrząc jak igła mknąc po materiale, wyczarowuje dekoracyjne wstążki listków, rzędy ściegów przypominających babcine krzyżyki, czy pikując równe przeszycia przy użyciu dołączonego do maszyny liniału?Creative 4.5 – funkcja haftu


Wszystkie opisane przez mnie możliwości dekoracyjne maszyny dotyczą jedynie wykonywania ozdobnych ściegów, to jednak dopiero początek jej potencjału. Pfaff Creative 4.5 to w pełni profesjonalna hafciarka domowa, która od razu przy zakupie oferuje 157 gotowych do wyhaftowania wzorów (na dołączonym USB), które dodatkowo można edytować, łączyć ze ściegami i napisami.


Obsługa modułu hafciarskiego jest naprawdę prosta, samodzielnie musimy wybrać jedynie wzór haftu, wybierając odpowiedni tamborek (mamy do dyspozycji dwa: kwadratowy 120x120 mm i  elite, dający już naprawdę spore pole haftu, o wymiarach 260x200 mm). Maszyna automatycznie obcina nitki między elementami haftu na przykład między poszczególnymi literami), podczas obcinania przeciąga nitki na lewą stronę, co pozwala na estetyczne wykończenie od razu po zakończeniu pracy maszyno-hafciarki. Mając doświadczenia z innymi domowymi hafciarkami, mogę powiedzieć, że ta funkcja zdecydowanie wpływa na estetykę i skraca czas wykonania gotowego haftu.


Co istotne, hafciarka potrafi odczytać wiele popularnych formatów plików hafciarskich, także innych marek.PFAFF Creative 4.5 - dla kogo?


Poznając różnorodne funkcje i możliwości maszyny Pfaff Creative 4.5 można zadać sobie pytanie dla jakich użytkowników jest ona przeznaczona. Czy to wciąż maszyna do użytku domowego? Czy może już sprzęt do użytku profesjonalnego?


Maszynę Pfaff Creative 4.5 cechuje solidne wykonanie - podzespoły wykonane ze stali gwarantują jej wytrzymałość i bezawaryjność. Maszyna jest stosunkowo ciężka i choć wyposażona jest w solidny plastikowy pokrowiec, raczej nie nadaje się do częstego przenoszenia. Natomiast jej waga jest zdecydowaną zaletą, gdy doceniamy stabilność miejsca pracy i jakość wykonania poszczególnych elementów. Cechy te przemawiają za tym, że z powodzeniem może być wykorzystywana do wielogodzinnej, codziennej pracy. Jest to maszyna, która zdecydowanie stawia na funkcje dekoracyjne i daje duże możliwości ich indywidualnego dopasowania przez użytkownika. Łącząc w sobie rozbudowane funkcje maszyny do szycia i hafciarki daje ogromne pole dla wyobraźni przy wykorzystaniu jej przy różnorodnych projektach, zarówno podczas szycia odzieży, jak i wykorzystując do tworzenia różnorodnych wyrobów rękodzielniczych.


Jeśli chodzi o funkcjonalność, to z pewnością warto zwrócić uwagę na funkcję IDT, która pozwala na pracę z materiałami trudnymi dla zwykłej maszyny domowej. Ale musimy mieć świadomość, że nie jest to maszyna o mocy i specjalizacji maszyn przemysłowych.  


Natomiast szczególnie duże pole robocze maszyny (25 cm) umożliwi sprawne przepikowanie nawet sporej wielkości kapy, nie wspominając już o wykorzystaniu funkcji ściegów ozdobnych, czy haftów do mniejszych projektów. Te aspekty sprawiają, że maszyna wydaje się być idealna dla osób zajmujących się szeroko pojętym rękodziełem, zarówno w ramach działalności hobbystycznej, ale i jako narzędzie pracy zarobkowej w małej pracowni. I zapewne te względy wpływają na sukces tych urządzeń na rynku amerykańskim, gdzie wciąż niesłabnącą popularnością cieszy się szycie patchworków, a rękodzieło ma swój rynek zbytu.


Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na zakup maszyny do celów hobbystycznych, czy w ramach działalności profesjonalnej, z pewnością Pfaff Creative 4.5 zapewni nam wiele godzin radości odkrywania nowych możliwości maszyny i  twórczej przyjemności szycia.


Wstąp do Raju!
Martyna

Skomentuj

* Nazwa:
* E-mail: (Niepublikowany)
* Komentarz:
Kod z obrazka