categories
Dlaczego maszyna nie szyje? Jak radzić sobie z problemami z maszyną do szycia?

Dlaczego maszyna nie szyje? Jak radzić sobie z problemami z maszyną do szycia?

Zdarza się czasem, że nasze ukochane maszyny przyprawiają nas o chęć rwania włosów z głowy lub przynajmniej stan lekkiego podenerwowania, gdy sprawiają nam jakieś problemy, plączą nici lub zupełnie przestają szyć. Zwykle te trudności pojawiają się bez żadnej zapowiedzi, maszyna szyła, aż tu nagle pojawia się problem i szczególnie na początku szyciowej przygody, zupełnie nie wiemy, skąd i jak sobie z nim poradzić.

W tym wpisie znajdziesz rozwiązania najczęstszych problemów z maszyną do szycia i sposoby na unikanie trudności podczas szycia.

Istotna uwaga: Jeśli Twoja maszyna sprawia problemy, koniecznie przestań szyć – zdejmij nogę z pedału, wyłącz maszynę z zasilania i spróbuj zbadać, czego dotyczy problem.

Zanim jednak zaczniemy omawiać konkretne problemy, warto przeczytać jeszcze kilka podpowiedzi jak używać maszyny, by ich unikać:

Jak unikać problemów

  • Przed rozpoczęciem szycia zawsze opuść stopkę po podłożeniu materiału pod nią.
  • Po zakończeniu szycia podnieś stopkę i igłę, żeby swobodnie wyciągnąć materiał spod stopki.
  • Zawsze podnieś igłę ponad płytkę ściegową, gdy chcesz wybrać inny ścieg – przy tej czynności igła zmienia swoją pozycję, więc jeśli będzie wbita w materiał i płytkę ściegową może się wygiąć lub nawet złamać.
  • Podnieś igłę do najwyższej możliwej pozycji, by ją nawlec – szczególnie gdy używasz nawlekacza w maszynie.
  • Prawidłowo nawlecz maszynę — zawsze przeprowadź nić przez wszystkie prowadniki, które wskazane są w instrukcji obsługi Twojej maszyny.
  • Upewnij się, że dolna szpulka w chwytaczu jest prawidłowo włożona.
  • Dobierz właściwe naprężenie nici górnej do materiału.
  • Nawlecz igłę od przodu do tyłu i zadbaj, aby nić nie splątała się na igle.
  • Załóż blokadę szpulki z nicią górną.
  • Używaj dobrej jakości nici.
  • Dbaj o odpowiednio długi zapas nici za stopką, zanim zaczniesz szycie. Pozostaw około 10 cm nici górnej i dolnej pod stopką, jeśli nici będą za krótkie, łatwo wyślizgną się z oczka igły podczas startu maszyny i trzeba będzie je ponownie nawlekać.
  • Nie pchaj i nie ciągnij materiału podczas szycia, za sprawne przesuwanie materiału pod stopką odpowiedzialne są ząbki transportu. Delikatnie prowadź materiał obiema dłońmi, aby szyć równo od krawędzi. Jeśli będziesz pociągać materiał, powstający szew będzie nierówny, a nawet możesz zablokować pracę igły, która może się złamać.
  • Umieść materiał pod stopką w takiej odległości, żeby pierwsze wkłucie igły było już w materiale, żeby ząbki transportu mogły „złapać” materiał i sprawnie go przesunąć już od pierwszego ściegu.
  • Regularnie czyść swoją maszynę do szycia.

Pamiętaj również o doborze igły — najważniejsze dwie zasady to:

  • Dobieraj grubość igły odpowiednią do szytego materiału. Zbyt cienka igła szybko się złamie, a zbyt gruba zrobi duże dziurki i może uszkodzić tkaninę.
  • Dobieraj rodzaj igły do materiału, ponieważ różne typy igieł mają specjalnie ukształtowane czubki. Do większości tkanin sprawdzą się igły uniwersalne, ale przy elastycznych materiałach lepiej użyć igieł do dzianin i jerseyu. Szyjąc jeans, warto sięgnąć po igły do jeansu, a przy delikatnych tkaninach najlepiej sprawdzą się igły do jedwabiu i mikrofazy. Jeśli pracujesz ze skórą, wybierz igły do skóry, a do materiałów o dużej elastyczności, takich jak lycra czy stretch, używaj igieł do stretchu.

Jak rozwiązywać problemy

Zdarza się czasem, że nasze ukochane maszyny przyprawiają nas o chęć rwania włosów z głowy lub przynajmniej stan lekkiego podenerwowania, gdy sprawiają nam jakieś problemy, plączą nici lub zupełnie przestają szyć. Zwykle te trudności pojawiają się bez żadnej zapowiedzi, maszyna szyła, aż tu nagle pojawia się problem i szczególnie na początku szyciowej przygody, zupełnie nie wiemy, skąd i jak sobie z nim poradzić.

Ścieg jest nierówny, z prawej strony nić jest za luźna

Spróbuj wyregulować naprężenie górnej nici – gdy jest za małe, ścieg będzie od góry zbyt luźny, pojawią się pętelki, gdy za duże, ścieg będzie ściągnięty, a materiał będzie się marszczył.

 

Maszyna pętelkuje od spodniej strony, pozostaje bardzo dużo luźnej nici

Zwykle za pętelkowanie od spodu odpowiedzialne jest po prostu złe nawleczenie nici. Sprawdź, czy nić przechodzi przez wszystkie punkty, wystarczy ominąć jeden haczyk i już maszyna nie będzie szyła prawidłowo. Sprawdź, czy w bębenku nie ma jakichś zabrudzeń, czy uszkodzeń, które mogłyby powodować haczenie nici. Upewnij się, że prawidłowo dobrałeś/aś igłę do materiału. Używaj zawsze dobrej jakości nici do szycia maszynowego. Nigdy nie używaj przypadkowych szpulek z nicią dolną, kiedy dokupujesz dodatkowe, upewnij się, że pasują dokładnie do Twojego modelu maszyny.

Maszyna przepuszcza ścieg

Najczęstszą przyczyną tego problemu jest źle dobrana, do szytego materiału, igła. Ważna jest jej grubość – im grubszy materiał, tym grubszą igłę należy zastosować. Oczywiście igła musi być ostra i bez uszkodzeń. I niezwykle istotne, a często pomijane: igły mają różne typy czubków, odpowiednie do szycia danego rodzaju materiału.

Złamana igła

Jeśli tak się zdarzy, od razu przestań szyć. Koniecznie znajdź wszystkie pozostałości złamanej igły (czasem czubek może wpaść pod płytkę ściegową i zablokować się w chwytaczu), pozbieraj je i wyrzuć. Dobierz prawidłową do materiału igłę i zamontuj w maszynie.

Złamana igła – kilka możliwych przyczyn – unikaj ich w przyszłości!

  • za cienka igła do zbyt grubego materiału,
  • ciągnięcie lub pchanie materiału podczas szycia,
  • przeszycie po szpilce lub dużym zgrubieniu, którego zbyt cienka igła nie mogła pokonać,
  • splątana nitka nie pozwoliła wbić się igle w materiał,
  • nieprawidłowo zamontowana igła.

Materiał marszczy się

Powodów marszczenia może być kilka. Być może naprężenie nici jest zbyt duże dla danego materiału, spróbuj różnych ustawień na próbkach danego materiału, zanim zaczniesz szyć właściwy projekt. Możesz też spróbować wyregulować długość ściegu.

Jeśli Twoja maszyna posiada regulację docisku stopki, gdy materiał zbytnio się marszczy, spróbuj zmniejszyć jej docisk. Dzięki temu, że przestrzeń pod stopką będzie większa, materiał będzie przesuwał się płynniej. Regulacja docisku stopki z pewnością pomoże przy szyciu dzianin na maszynach domowych, to elastyczne i rozciągliwe materiały, mogą się marszczyć lub zbytnio rozciągać przy szyciu.

Jeśli naszywasz aplikację lub odszywasz dziurkę do guzika w miejscu szycia podłóż, lub podklej usztywniającą flizelinę, lub inną klejonkę (duża część usztywniaczy ma z jednej strony klej, który pozwala wygodnie nakleić ją od spodu materiału przy pomocy żelazka). Po przeszyciu możesz usunąć jej nadmiar, docinając ją do linii szycia. Podczas tych czynności maszyna wykonuje gęste przeszycia, wkłuwając igłę bardzo blisko siebie, co może powodować marszczenie materiału.

 

Maszyna nie rusza, tylko szyje w miejscu, materiał zablokował się pod stopką, a z nici powstał supeł

Może się tak stać jeśli nie opuścisz stopki przed rozpoczęciem szycia, stopka nie dociska we właściwy sposób materiału do ząbków transportu, które przez to nie mogą prawidłowo przesuwać materiału. Maszyna będzie szyć w miejscu, a od spodu tworzy się supeł z nici.

Spróbuj wyciągnąć materiał spod stopki, jeśli nitki blokują materiał, odetnij je, by go uwolnić.

Spruj wszystkie nitki, które zbiły się na materiale i oczyść ząbki transportu z pozostałości nici (czasami nici mogą splątać się tak bardzo, że konieczne będzie oczyszczenie z nich chwytacza i odkręcenie płytki ściegowej, żeby spod niej również wyciągnąć resztki).

Możesz też delikatnie poruszać kołem ręcznym, by poluzować i usunąć nici, które utknęły pod płytką ściegową.

Czasem maszyna nie radzi sobie z przesunięciem zbyt grubej warstwy materiału przy starcie, gdy zaczynamy szycie od zgrubienia lub po prostu szyjemy grubszy materiał. Wtedy przednia część stopki mocno unosi się na zgrubieniu, a z tyłu opada w dół pod kątem - maszyna blokuje się i szyje w miejscu.

Spróbuj podłożyć kawałek materiału lub specjalny przyrząd pod tylną cześć stopki, tak by wyrównać jej poziom z poziomem zgrubienia.

Może też się zdarzyć, że ząbki transportu wciągną nam pod płytkę bardzo cienki, delikatny materiał (szczególnie na początku szycia, gdy startujemy bardzo blisko brzegu) i wtedy też maszyna się zablokuje.

Aby wyciągnąć materiał, wykorzystaj ruch kołem zamachowym maszyny, aby poluźnić ząbki i uwolnić materiał. By sytuacja się nie powtarzała spróbuj rozpocząć szycie nieco dalej od brzegu, żeby ząbki mogły poradzić sobie z transportem cienkiej tkaniny.

 

Korzystaj z koła zamachowego

Korzystaj z koła zamachowego, by podnieść igłę wyjmując lub wkładając materiał pod stopkę. Możesz również wykonać nim kilka obrotów do siebie, gdy chcesz by materiał był przeszywany bardzo wolno. Jeśli trudno wyciągnąć materiał spod stopki, bo się zablokował, delikatnie pokręć kołem, aby poruszyć ząbki transportu i poluzować nici i materiał, który mógł się w nie wciągnąć.

Dbaj o to by Twój projekt miał zawsze zapas na szew i szyj na taką szerokość od jego brzegu jaką założyłeś na zapas szwu. Dzięki temu gotowy projekt będzie miał wymiar jakiego oczekiwałeś.

 

Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz