categories
Jak dobrać właściwą igłę do maszyny do szycia?

Jak dobrać właściwą igłę do maszyny do szycia?

Wiesz już, że igła jest niezbędnym elementem maszyny odpowiedzialnym za powstanie ściegu. Igła przechodząc przez materiał pomaga nitce utworzyć pętelkę, przez którą przechodzi nitka dolna, tworząc w ten sposób szew. W maszynach domowych igła wykonuje ten ruch nawet 1000 razy na minutę. Jej kształt i grubość decyduje o tym, czy powstający szew będzie równy i estetyczny. Jak zatem wybrać odpowiednią igłę do naszej maszyny do szycia i ile igieł będziesz potrzebować, by rozpocząć swoją przygodę z szyciem?

W zestawie z maszyną zwykle otrzymujesz dodatkowe opakowanie z kilkoma igłami, które, choć na pierwszy rzut oka wydają się niemal takie same, są opisane różnymi numerami i symbolami. Jak je rozróżnić, czym się kierować przy wyborze i kiedy w ogóle trzeba igłę zmieniać?

Wymiana igły

Z całą pewnością igłę musimy wymienić, gdy nam się złamie lub wygnie, a może się zdarzyć nawet, gdy już mamy pewną wprawę w szyciu. Aby zminimalizować ryzyko takich wypadków, warto oczywiście stosować się do podstawowych zasad dotyczących szycia. Ale warto pamiętać, że ostry czubek igły po prostu z czasem się tępi, co sprawia, że maszyna będzie gorzej pracować, a ścieg może być nierówny. Ogólna zasada mówi, że igłę powinno wymieniać się po około 8 godzinach ciągłej pracy. Na maszynie domowej zwykle nie szyjemy stale przez 8 godzin, więc najlepszą metodą na sprawdzenie, czy igła już powinna zostać zmieniona, jest obserwacja, czy wciąż szyje prawidłowo. W przypadku wątpliwości można zrobić prosty test pończochy. Wystarczy kilkukrotnie przeszyć zwykłe, cienkie rajstopy bez użycia nici – jeśli w pończochach nie zrobią się dziurki, to igła jest wciąż dobra do użytku.

Dobór igły do materiału

Przede wszystkim igły dobieramy do szytego materiału. Budowa igły, a przede wszystkim jej czubek, znacząco wpływa na możliwość i jakość szycia różnorodnych materiałów: tkanin, dzianin, skór czy laminatów. Także wybór rodzaju nici wpływa na dobór igły (np. grubsze nici czy nici metaliczne). Specyficzne igły będziemy dobierać także ze względu na konkretny cel szycia, np. znajdziemy igły przeznaczone specjalnie do pikowania czy haftu.

Zapewne kwestia doboru igły już wydaje Ci się sprawą skomplikowaną, a do tego jeszcze te symbole numeryczne na opakowaniach! Bez obaw, systematyka igieł jest całkiem logiczna. Niektórzy producenci używają też oznaczeń kolorystycznych, by łatwiej było wybrać potrzebne nam igły.

Jeśli przyjrzysz się igle do domowej maszyny do szycia, to możesz wyróżnić nieco grubszą część, którą montujesz w igielnicy – to kolba, która przechodzi w cieńszy trzon zakończony ostrzem z oczkiem na nić. Kolby do zdecydowanej większości maszyn domowych są z jednej strony charakterystycznie spłaszczone, dlatego też nazywamy je półpłaskimi (tego określenia możesz też użyć, prosząc sprzedawcę o dobranie igieł do Twojej maszyny). Ten system igieł oznaczany jest na całym świecie 130/705H. Kolejne litery po „H” będą oznaczały specyficzne przeznaczenie igły, np. E – embroidery (igła do haftu) lub Q - quilting (igła do pikowania).

Budowa igły:

Kolba: grubsza część montowana w igielnicy.

Trzon: cieńsza część przechodząca w ostrze.

Oczko: miejsce, przez które przechodzi nić.

Na opakowaniach igieł znajdziesz też numery oznaczające grubość igły – od 60-120 (amerykańskie oznaczenie 8-19) – im wyższa wartość, tym igła będzie grubsza. Zasada jest tu prosta: im grubszy materiał szyjesz, tym grubszej igły należy użyć, aby sprawnie przechodziła przez warstwy grubszego materiału. Pamiętaj jednak, by zawsze wybierać możliwie najcieńszą igłę, by po uszyciu na materiale nie były widoczne dziurki po przebiciu go zbyt grubą igłą. Oczywiście, gdy chcesz szyć grubszą nicią, musisz dobrać grubszą igłę z większym oczkiem.

Typy igieł i ich zastosowanie

Igła uniwersalna

To standardowa, najbardziej popularna igła z okrągłym czubkiem przeznaczona do szycia większości typów tkanin. Można nią szyć również dzianiny, ale pod warunkiem stosowania igieł o bardzo małej średnicy (max. 70).

Igła Microtex

Igła o bardzo ostrym czubku przeznaczona szczególnie do szycia tkanin o gęstym splocie, cienkich, mikrofazy, jedwabiu czy szyfonu. Można jej też używać do ozdobnych stebnowań, gdzie szczególnie liczy się precyzja ściegu, np. na kołnierzykach czy mankietach.

Igła Jersey

Igła zakończona średnią kulką przeznaczona do szycia elastycznych dzianin. Kulka pozwala igle rozchylać włókna bez przecinania ich, co przy kolumienkowej strukturze dzianiny mogłoby powodować powstanie po przeszyciu dziur. Sprawdzi się przy szyciu koszulkowych jerseyów i dresówki.

Igła Stretch

Igła zakończona średnią kulką do szycia dzianin, która zapobiega przepuszczaniu oczek w ściegu podczas szycia cienkich dzianin o dużej elastyczności, np. lycry.

Igła Jeans

Igła przeznaczona specjalnie do szycia denimu, zakończona kuleczką, o wzmocnionym ostrzu, która pozwala na wygodne szycie grubej i gęstej struktury jeansu.

Igła Leather

Igła zakończona ostrzem tnącym przeznaczona specjalnie do szycia skóry, skaju i laminatów. Nie należy używać jej do szycia tkanin ani dzianin.

Igła Embroidery

Igła zakończona małą kuleczką z powiększonym oczkiem i rowkiem prowadzącym nić przeznaczone do haftu maszynowego.

Igła Quilting

Igła o lekko zaokrąglonym czubku ułatwiająca szycie wielu warstw materiału i zapobiegająca uszkodzeniom materiału. Przeznaczona do pikowania wielu warstw materiału.

Igła Metallic

Igła z bardzo długim oczkiem przeznaczona specjalnie do szycia nićmi metalicznymi.

Podwójna igła

Występuje z różnym rozstawem igieł, możesz nią wykonać dwa równolegle przeszycia. Pamiętaj, że nie możesz używać igły o szerszym rozstawie niż maksymalna szerokość ściegu w Twojej maszynie.

Teraz, kiedy znasz podstawowe rodzaje igieł i ich zastosowanie, dobór odpowiedniej igły do maszyny do szycia stanie się znacznie prostszy. Pamiętaj, że właściwie dobrana igła to klucz do pięknych i trwałych ściegów, niezależnie od tego, co szyjesz.

Dobór odpowiedniej igły do maszyny do szycia jest kluczowy dla uzyskania estetycznych i trwałych ściegów. Wymiana igły jest niezbędna, gdy jest ona uszkodzona lub zużyta, co możemy sprawdzić prostym testem pończochy. Igły dobieramy do rodzaju materiału i nici, pamiętając o ich specyficznych właściwościach, takich jak grubość, kształt czubka czy przeznaczenie do konkretnego typu tkaniny lub zadania. Dzięki temu nasze projekty będą wyglądać profesjonalnie, a praca z maszyną będzie sprawna i przyjemna.

Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz