categories
Jak nawlec maszynę do szycia?

Jak nawlec maszynę do szycia?

Aby powstał ścieg łączący ze sobą dwa kawałki materiału, maszyna musi związać ze sobą dwie nici: górną, ze szpulki zamontowanej na trzpieniu oraz dolną, nawiniętą na małą szpulkę.

Przygotowanie maszyny

Wybór nici i szpulek

Szpulki nici dostępne są w różnych rozmiarach. Z dużej szpulki nawleczesz małą szpuleczkę z nicią dolną. Najczęściej używasz tego samego koloru nici górnej i dolnej, dopasowanego do koloru szytego materiału. Możesz też używać nici w kontrastowym kolorze, gdy chcesz, żeby ścieg na prawej stronie był widoczną ozdobą.

Nawijanie małej szpulki z nicią dolną

Szpulki dołączone do maszyny są puste. Za pomocą maszyny nawleczesz na nie nić w potrzebnym kolorze. Warto mieć ich więcej, żeby nie musieć wciąż odwijać i nawijać nitek, gdy potrzebujemy innego koloru. Pamiętaj, by zawsze używać szpulki pasującej do Twojego modelu maszyny.

Tak powstaje ścieg

Igła przebija się od góry przez materiał, dostaje się do bębenka, skąd chytacz podciąga dolną nić i tak powstaje wiązanie – czyli pojedynczy ścieg. Kolejne ruchy igły podciągają nić dolną i wiążą ją z górną, tworząc ścieg za ściegiem.

Wybór i regulacja ściegu

Wybierz ścieg za pomocą pokrętła lub klawiszy numerycznych, w zależności od modelu maszyny. Ścieg możesz wyregulować, zmieniając jego długość lub szerokość (w przypadku ściegu prostego regulować można tylko długość). Pamiętaj, by zawsze wyciągnąć igłę z materiału przed zmianą ściegu, aby uniknąć blokady igły.

Nawlekanie maszyny

Aby maszyna szyła prawidłowo, musi być dobrze nawleczona. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z pracą maszyny lub ścieg jest nierówny, najpierw sprawdź, czy dobrze nawlekłeś maszynę.

Pamiętaj! Zawsze wyłącz maszynę z prądu podczas nawlekania!

Górna nić

Umieść szpulkę z nicią na trzpieniu maszyny i poprowadź przez kolejne prowadniki. Każdy model maszyny może mieć inne punkty przejścia nici górnej, więc sprawdź instrukcję obsługi przed pierwszym nawleczeniem.

1. Załóż szpulkę na trzpień maszyny.
2. Nawlekaj maszynę z igłą w górnej pozycji, unieś stopkę do górnej pozycji.
3. Przeprowadź nić przez oczko szarpaka.
4. Przeprowadź nić przez prowadnik na igielnicy przed przewleczeniem przez oczko igły.
5. Nawlecz igłę nicią od przodu do tyłu (lub zgodnie z instrukcją).
6. Przeciągnij nić pod stopką i odciągnij ją do tyłu (ok. 10 cm).

Nawijanie małej szpulki z nicią dolną

1. Nałóż szpulkę z nicią na trzpień.
2. Przeprowadź nić przez prowadnik.
3. Przeciągnij koniec nici przez otwór w szpuleczce.
4. Umieść szpuleczkę na szpulowniku.

Uwaga: Pilnuj, by nić nawijała się na szpuleczkę równomiernie, w przeciwnym razie maszyna będzie nierówno pracować.

Montaż szpulki z nicią dolną

W maszynach do szycia mamy dwa rodzaje chwytacza: wahadłowy i rotacyjny. Poniżej pokażemy, jak to zrobić w obu przypadkach.

Chwytacz wahadłowy

1. Włóż szpulkę do metalowego "koszyczka", przeciągnij nić przez szczeliny.
2.Odegnij delikatnie zatrzask na koszyczku, chwytając go włóż koszyczek wraz ze szpulką do maszyny, możesz zamknąć klapkę.
3. Lewą ręką przytrzymuj górną nić przeciągniętą przez oczko igły. Obracając kołem zamachowym do siebie, poprowadź igłę w dół otworu w płytce ściegowej aż do samego dołu i z powrotem. Podczas opuszczania i podnoszenia igły górna nić owinie się wokół dolnej i podniesie przez otwór w płytce ściegowej, pociągnij obie nici (górną i dolną) – możesz sobie pomóc nożyczkami.
4. Przeciągnij obie nici do tyłu pod stopką. Maszyna jest gotowa do szycia.

Chwytacz rotacyjny

1. Ściągnij małą klapkę w płytce ściegowej i umieść szpulkę z nicią, przeciągając nić zgodnie z instrukcją (często jest też rysunek na klapce).
2. Lewą ręką przytrzymuj górną nić przeciągniętą przez oczko igły. Obracając kołem zamachowym do siebie, poprowadź igłę w dół otworu w płytce ściegowej aż do samego dołu i z powrotem.
3. Podczas opuszczania i podnoszenia igły górna nić owinie się wokół dolnej i podniesie przez otwór w płytce ściegowej (zobaczysz pętelkę). Pociągnij obie nici (górną i dolną) – możesz sobie pomóc nożyczkami.
4. Przeciągnij obie nici do tyłu pod stopką. Maszyna jest gotowa do szycia.

Porównanie chwytaczy

Chwytacz rotacyjny

- Łatwy dostęp od góry, przez klapkę widzimy jak kończy się nić.
- Nieco ciszej pracuje.
- Składa się z plastikowych i metalowych elementów.
- Występuje w maszynach mechanicznych i komputerowych.

Chwytacz wahadłowy

- Dostęp po zdjęciu stolika i odsłonięciu klapki. Szpulkę wkładamy do metalowego koszyczka, dopiero potem montujemy w maszynie.
- Nieco głośniej pracuje (wszystkie elementy są metalowe).
- W całości zbudowany z metalowych elementów, takie rozwiązanie jest w maszynach przemysłowych.
- Występuje w maszynach mechanicznych.

Który rodzaj chwytacza jest lepszy?

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, ale na pewno nie można powiedzieć, że któreś jest lepsze od drugiego. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad wyborem maszyny, warto przetestować oba typy urządzeń i sprawdzić, które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze. Jeśli masz już maszynę, to niezależnie od zastosowanego w niej rodzaju chwytacza, poniżej pomożemy Ci nauczyć się poprawnie i bez problemów montować dolną szpulkę w maszynie.

Nawlekanie maszyny do szycia jest kluczowym krokiem, który pozwala na prawidłowe i efektywne szycie. Pamiętaj, by zawsze dokładnie przestrzegać instrukcji obsługi swojej maszyny i dbać o jej regularne czyszczenie oraz konserwację. Dzięki temu Twoja maszyna będzie działać bez zarzutu, a Twoje projekty będą zawsze wyglądały profesjonalnie.

Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz