categories
Jak zacząć szyć? Pierwsze uruchomienie maszyny do szycia

Jak zacząć szyć? Pierwsze uruchomienie maszyny do szycia

Rozpoczęcie przygody z szyciem może wydawać się nieco skomplikowane, ale z odpowiednimi wskazówkami szybko opanujesz podstawy i zaczniesz tworzyć własne projekty. Ten wpis poprowadzi Cię krok po kroku przez proces uruchomienia maszyny do szycia i wykonania pierwszego ściegu.

Zanim zaczniesz, sprawdź!

1. Czy wtyczka włożona jest do gniazdka z prądem?
2. Czy masz prawidłowo nawleczoną dolną i górną nić?
3. Czy masz przygotowane materiały do szycia? (na początek dobrze, żeby to była tkanina – materiał, który się nie rozciąga).
4. Czy dolna i górna nitka wyciągnięte są pod stopką na ok. 10 cm? – wtedy nie wyślizgną się z igły, gdy rozpoczniesz szycie.

Prawidłowa pozycja

1. Siedź wygodnie przed maszyną, a maszyna powinna stać na stabilnym blacie.
2. Umieść maszynę na stole, który nie jest dla Ciebie zbyt niski lub zbyt wysoki.
3. Krzesło powinno wygodnie i stabilnie podpierać plecy.
4. Pedał nożny ustaw tak, żeby móc wygodnie dosięgnąć do niego stopą.

Dłonie mają delikatnie prowadzić materiał podczas szycia. Nie wkładaj nigdy palców pod igłę!Najlepiej, by dłonie tworzyły trójkąt.

Zaczynamy szycie

Na początku ustaw ścieg prosty na maszynie. Bardzo często jest on pierwszym ściegiem do wyboru na maszynie do szycia, oznaczonym literką A lub cyfrą 1. Ścieg prosty zwany jest też stebnowym. To podstawowy, prosty ścieg, służy do prawie wszystkich prac szwalniczych. W jego przypadku możemy regulować tylko długość. Dzięki niemu połączysz ze sobą materiały. Aby był zawsze prosty i równy, musisz trochę poćwiczyć, ale na pewno z odrobiną praktyki nie będzie z tym problemu!

1. Podnieś stopkę i igłę (obracając do siebie kołem zamachowym).
2. Wybierz pokrętłem ścieg prosty, ustaw jego długość na 3.
3. Włóż materiał pod stopkę, opuść stopkę, krawędź tkaniny umieść wzdłuż linii na płytce ściegowej.
4. Połóż nogę na pedale, delikatnie naciśnij aż maszyna zacznie szyć. Staraj się utrzymywać stały nacisk na pedał, by szyć powoli i równomiernie. Delikatnie prowadź materiał, ale nie popychaj ani nie ciągnij go – może to spowodować nierówny ścieg, a nawet złamanie igły.

Zakończenie szycia

1. Zdejmij nogę z pedału – maszyna przestaje szyć.
2. Kołem zamachowym podnieś igłę ponad materiał – nie próbuj wyciągnąć materiału, gdy igła jest w niego wbita.
3. Podnieś stopkę, pociągnij materiał wraz z nićmi, odetnij je blisko materiału, tak by pozostały dłuższe końce (około 10 cm) przy maszynie, które przeciągniesz do tyłu pod stopką, by znów rozpocząć szycie.

Ryglowanie

Początek i koniec szwu trzeba zabezpieczyć przed pruciem, robiąc tzw. rygiel. Zrobisz to, wykonując 2-3 ścieg do tyłu za pomocą przycisku szycia wstecz.

1. Przytrzymując materiał lewą ręką, szyjąc powoli, znajdż przycisk szycia wstecz prawą ręką.
2. Zacznij powoli szyć do przodu.
3. Wciśnij przycisk szycia wstecz cały czas trzymając nogę na pedale i wykonaj 2-3 ściegi wstecz.
4. Puść przycisk, maszyna znowu będzie szyła do przodu.

Kiedy zbliżasz się do końca swojego materiału, ponownie wciśnij przycisk szycia wstecz i wykonaj kilka ściegów zabezpieczających do tyłu. Poćwicz wykonywanie rygla na kawałku materiału, aby opanować szycie do tyłu na krótkim odcinku.

Kiedy nie ma potrzeby ryglowania?

1. Gdy robisz przeszycia próbne.
2. Gdy wiesz, że będziesz zaraz pruć czy poprawiać wykonywany ścieg – lepiej nie ryglować, bo rygiel jest znacznie trudniejszy do sprucia.
3. Gdy marszczysz jakiś element techniką „na nitce” – wtedy nie potrzebujesz rygla, bo marszczony materiał ma się swobodnie przesuwać na nitce.

Wskazówki

Na początku trudno jest utrzymać równą odległość szycia, a to ważne, by zapas na szew był równej szerokości w całym projekcie. Aby sobie pomóc, spójrz na płytkę ściegową i staraj się prowadzić brzeg materiału zawsze wzdłuż wybranej linii, np. 1 cm od igły. Możesz też szyć tak, by utrzymywać brzeg materiału równo z krawędzią stopki. Nie spiesz się, na początku szyj wolno, dbaj o precyzję i zachowanie odległości. Z czasem nabierzesz wprawy i pewności i będziesz mógł/a szyć szybciej. Równe szycie możesz ćwiczyć na tkaninie w paski i starać się szyć dokładnie po liniach.

Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz