categories
Jaką wybrać maszynę do szycia?

Jaką wybrać maszynę do szycia?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyny do szycia?

Ten wpis będzie trochę długi, ale warto powiedzieć sobie o najistotniejszych parametrach maszyny, przed podjęciem decyzji niż potem żałować, że się nie wybrało takiej, która u nas się najlepiej sprawdzi.
Każdy, kto zaczynał przygodę z szyciem na maszynie wie, że maszyna do szycia potrafi wydawać się trudnym w obsłudze urządzeniem. Dzisiaj chcemy pokazać Wam, że tak nie jest.

Wyjaśnimy najważniejsze tajniki i różnice w maszynach do szycia oraz to, na co warto zwrócić uwagę wybierając swoją wymarzoną maszynę.

Wiele z Was pyta, jaką maszynę wybrać na początek? W odpowiedzi dostaje informację - wybierz firmę XYZ, bo ja mam i jest super. Oczywiście subiektywne odczucia osoby, która szyje na danym modelu są jakimś wyznacznikiem, ale czy są do końca obiektywne?  Z reguły szyjemy na jednym modelu i nie znamy innych więc warto poczytać, popytać, a najlepiej potestowac taką maszynę przed zakupem. Dlatego w tym wpisie nie będziemy Wam proponować żadnej konkretnej marki czy modelu. Chcemy ułatwić Wam wybór nowej maszyny, a co wybierzecie to już Wasza decyzja.

Podstawową kwestią przy wyborze maszyny jest:

Rodzaj maszyny – mechaniczna czy komputerowa? Każda z nich ma swoje zalety i wady.

  • Maszyna mechaniczna – wybierasz za pomocą pokrętła lub suwaka rodzaj ściegu, jakim chcesz szyć. Są prostsze w obsłudze, ale mają mniej funkcji i ściegów niż maszyny komputerowe. Możesz szyć nimi tylko za pomocą pedału. Są trwałe pod warunkiem, że są wykonane z metalowych podzespołów i części. Z tym różnie bywa, zależy to od konkretnego modelu i producenta. Warto o to zapytać przed zakupem. Na pewno nie warto kupować najtańszej maszyny dostępnej na rynku, bo o ile na początku będziecie zadowoleni, to z czasem przy nabywaniu kolejnych umiejętności, przekonacie się, że tego typu maszyny są bardzo awaryjne i kapryśne.
  • Maszyna komputerowa –posiada zdecydowanie większe możliwości w ilości ściegów, zależnie od modelu, od kilkudziesięciu do kilkuset ściegów. Przydatna dla osób, które szyją z użyciem dekoracyjnych ściegów. Rodzaj ściegu wybierasz za pomocą przycisku lub wyświetlacza dotykowego LCD, możesz też wprowadzić do pamięci maszyny sekwencje zapamiętanych wzorów, które maszyna będzie szyć.Te maszyny sprawdzą się u wszystkich tych, którzy lubią elektroniczne rozwiązania, dają nieograniczone niczym poza wyobraźnią możliwości. Maszyny te mają wiele możliwości np. automatyczne obcinanie nitki, ryglowanie czy pozycjonowanie igły.  Można na nich szyć za pomocą pedału lub przycisku start/stop zamontowanego. Zawsze mają kilka rodzajów dziurek na guziki.Jaką maszynę komputerową wybrać? Najlepsza będzie taka, która będzie miała taką ilość ściegów, jaką rzeczywiście jesteście w stanie wykorzystać i której funkcje będą Wam przydatne. Oczywiście można szyć bez tych wszystkich automatycznych udogodnień, ale skoro są takie rozwiązania to dlaczego z nich nie korzystać? Pewne jest jedno - maszyny komputerowe dają zdecydowanie więcej możliwości i posiadają więcej udogodnień - czy potrzebnych? To Twoja decyzja.

Tego typu maszyny można porównać do samochodów, które mają automatyczną funkcje asystenta parkowania. Oczywiście manualnie również zaparkujesz swoje auto, ale musisz w to włożyć więcej wysiłku. Wybór zależy tylko do Ciebie, ale zazwyczaj jest tak, że jak spróbujesz szyć na maszynie komputerowej, to nie będziesz chciała zamienić jej na mechaniczną.

Ilość ściegów - rozbieżności są ogromne od kilku ściegów do ponad 1500 – więc jest z czego wybierać. Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będziesz potrzebować aż tak wiele ściegów i czy jesteś w stanie ich używać w swoich projektach?  Co chcesz szyć na tej maszynie i jakie funkcje są dla Ciebie absolutnie niezbędne? Jeżeli ma to być maszyna do sporadycznego użytku, to wystarczy najprostszy mechaniczny model.Z doświadczenia wiemy, że najlepiej wybrać maszynę trochę na wyrost czyli określasz sobie swoje minimum funkcji i trochę więcej. Z czasem na pewno to wykorzystasz. Im więcej umiejętności nabierzesz, tym od swojej maszyny, będziesz oczekiwała kolejnych funkcji.

Rodzaj chwytacza i sposób mocowania szpulki z dolną nitką:

  • Rotacyjny –szpulka jest wkładana od góry płytki ściegowej. Jest to rozwiązanie nowocześniejsze, stosowane we wszystkich maszynach komputerowych. Duża zaleta tego chwytacza – widzisz ile nici masz jeszcze na szpulce. Ten rodzaj chwytacza daje nam lepsze wiązanie ściegu.
  • Wahadłowy - stosowany w maszynach starszego typu. Szpulkę mocujemy w bębenku, a chwytacz porusza się w nim tak, jak wahadło w zegarze – stąd nazwa. Uznawany jest za mniej awaryjny, ale głośniejszy. Poza tym nie widzisz ile nici pozostało na szpulce i sposób montażu jest trudniejszy.

Rodzaj Transportu- są to ząbki pod stopką, które odpowiadają za transportowanie - przesuwanie się materiału. W maszynach mechanicznych mamy transport dolny (ząbkowy), z reguły 4 -ro stopniowy, natomiast w maszynach komputerowych jest to zdecydowanie bardziej rozbudowana funkcja, która zależy od modelu maszyny. Im bardziej rozbudowana ta funkcja, tym większe możliwości szycia trudniejszych materiałów. Daje nam to gwarancję, że materiał pod stopką będzie przesuwał się płynie i nie wciągał się pod płytkę.


Zawsze też istnieje możliwość dokupienia stopki z górnym transportem, która ułatwia przesuwanie tkaniny i jej równomierne podawanie pod stopkę. Dzięki temu uzyskamy efekt równomiernego podawania tkaniny z góry i z dołu. Dobrym przykładem do zastosowania takiej stopki będzie szycie kocyka z minki i bawełny. Przy prawidłowo ustawionym transporcie  obie warstwy są zszyte ze sobą, tak że na końcu nie zostaje nam nadmiar żadnej warstwy, a brzegi kocyka schodzą się ze sobą. Niektóre modele z wysokiej półki maja tą funkcję w wyposażeniu standardowym.

Cena – musimy wiedzieć, że wiąże się z jakością i komfortem szycia. Nie oszukujmy się, że ta maszyna za 400 i 1.500 zł będzie szyć tak samo. Na jednej i drugiej uszyjesz, ale z większym albo mniejszym komfortem pracy. Jeżeli nigdy wcześniej nie szyłaś, ale masz przekonanie, ze maszyna po zakupie nie będzie się kurzyć i budżet Ci na to pozwala, to sugerujemy, żeby wybierać maszynę komputerową. Mają znacznie więcej możliwości i wyższy komfort pracy. Świat idzie na przód i producenci maszyn do szycia wprowadzają nowoczesne rozwiązania. Najlepszą analogią będzie odniesienie się do samochodów z automatyczną i manualną skrzynia biegów. Większość osób, które spróbowały jazdy automatem, nie wraca już do manualnych skrzyń biegów i z czegoś ten wybór wynika.
Oczywiście jest tez wielu miłośników samochodów z manualna skrzynią, która też ma swoje zalety. Chociażby to, że jest mniejsze prawdopodobieństwo usterki. Tak więc coś , za coś.

Podkreślamy, że to tylko nasza sugestia, sama musisz wybrać to, co Tobie najlepiej odpowiada. Żeby ułatwić Ci ten wybór poniżej znajdziesz inne funkcje i różnice w maszynach.

Co ? Jak ? Po co?
Nawlekanie nici do igły

Manualne Ręczne nawlekanie zajmuje więcej czasu
Automatyczne Szybko i sprawnie nawleka nitki, łatwość obsługi, skraca czas nawlekania
System mocowania stopek Zatrzaskowy / Matic Wymiana stopek zajmuje 5 sekund, bardzo ułatwia zmianę stopki
Mocowana na śrubie Stosowana w starszych modelach, wymaga odkręcenia śrubki i po zamontowaniu stopki jej dokręcenia. Istniej możliwość wymiany i  zamontowania uchwytu zatrzaskowego/ Matic
Regulacja naprężenia nitki górnej Pokrętło na maszynie Odpowiada za prawidłowe i równomierne tworzenie szwu, czyli nić górna z dolną musi przeplatać się w środku tkaniny. Maszyny fabrycznie mają ustawiona tą funkcję na szycie materiałów o średniej grubości tkanin. Jeżeli szyjemy cienkie tiule, czy grubsze eco skóry, wymagane jest prawidłowe ustawienie tego parametru
Regulacja naprężenie nitki dolnej Regulowanie dokręcenia śrubki na bębenku Pozwala na odpowiednie ustawienie ściegu, zgodnie z potrzebami. Możesz ustawić zyzgzak od bardzo luźnego, do obszycia serwetki , lub mocno go zagęścić kiedy ryglujesz szlufki przy spodniach. Regulacja długości ściegu - polega na ty, że maszyna szyje ściegiem o wybranej długości , tzn. im  większą wartość wybierzemy tym ścieg będzie dłuższy. Jest to liczba wyrażona w milimetrach
Regulacja szerokości i długości ściegu Manualne - pokrętło na maszynie Pozwala na odpowiednie ustawienie ściegu, zgodnie z potrzebami. Możesz ustawić zyzgzak od bardzo luźnego, do obszycia serwetki , lub mocno go zagęścić kiedy ryglujesz szlufki przy spodniach. Regulacja długości ściegu - polega na ty, że maszyna szyje ściegiem o wybranej długości , tzn. im  większą wartość wybierzemy tym ścieg będzie dłuższy. Jest to liczba wyrażona w milimetrach
Automatyczne  - możliwość manualnej zmiany tych wartości Maszyna po wyborze ściegu sama sugeruje wartość początkową, zgodnie z ustawieniami fabrycznymi. Jednak zawsze masz możliwość dostosowania długości i szerokości ściegu do potrzeb. Im wyższy model maszyny, tym te zakresy są większe. Zależnie od modelu maszyny możesz mieć zakres szerokości do 9 mm (kilka modeli ma nawet 12 mm) i długości do 5 mm
Regulacja prędkości szycia Suwak na obudowie Przesuwając suwak możemy decydować z jaką prędkością maszyna będzie szyła. Przydaje nam się to wtedy, kiedy zaczynamy szyć i nie mamy jeszcze wprawy w obsłudze maszyny lub  gdy szyjemy grubsze tkaniny czy kilka warstw materiału i zależy nam na równym ściegu i przeszyciu wszystkich warstw
Pozycjonowanie igły Ustawienie na maszynie Opcja pozwala na wybranie pozycji igły - góra czy dół. Maszyna sama zapamiętuje położenie igły po skończonym szyciu
Obcinanie nitki Automatyczne Naciskając guzik maszyna sama obetnie nitki
Manualne Obcinanie ręczne przy wykorzystaniu zamontowanego na maszynie nożyka
Wolne ramię Po zdemontowaniu części obudowy Dzięki temu mamy możliwość szycia obwodów zamkniętych. Świetnie przyda się przy skracaniu spodni czy obszywaniu rękawów
Szycie wstecz Trzymając przycisk na maszynie Maszyna szyje do tyłu tak długo, jak będziemy trzymać przycisk. Pozwala to nam na ryglowanie / wzmacnianie ściegów
Obszywanie dziurek na guziki Manualne - 4 etapowe Ustawiamy na maszynie poszczególne etapy obszywania dziurek i manualnie je  przestawiamy, w zależności od potrzeb
Półautomatyczne - jednoetapowe Opcja w maszynach mechanicznych dotyczy jednego rodzaju ściegu dziurki - prostokątna bieliźniana. Do obszycia dziurki musisz zmienić stopkę, w którą wkłada się guzik, a maszyna obszyje dziurkę pod jego wymiar. Ważne, że po skończeniu obszywania 3 etapu dziurki maszyna nie zatrzyma się i trzeba ręcznie ustawić 4 etap obszywania dziurki
Automatyczne Mocujemy specjalna stopkę, w której umieszczamy guzik, a maszyna samodzielnie obszyje nam dziurkę pod wymiar guzika. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie dziurki są równej wielkości i w odpowiednim miejscu
Rodzaj rozrusznika Przycisk na maszynie STAR /STOP Po odłączeniu pedału, maszyna przechodzi na tryb szycia ręczny. Naciskając start uruchamiamy maszynę, a zatrzymujemy przyciskając przycisk Stop
Pedał nożny Po podłączeniu do maszyny, naciskając pedał nogą zaczynamy szyć. Prędkość szycia jest zależna od siły z jaka naciskamy na pedał
Oświetlenie LED Energooszczędne, pozwalające na lepszą widoczność pola pracy
Żarówka Oświetlenie pola pracy jest słabsze niż w przypadku świetlówek LED. To rozwiązanie jest stosowane w starszego typu maszynach. Aktualnie Istnieje możliwość wymiany ich na oświetlenie LED
Schowek na akcesoria Opcja w obudowie maszyny Pozwala na przechowywanie niezbędnych akcesoriów - igieł, szpulek czy stopek  w jednym miejscu

Bez względu na to, jaką maszynę wybierzesz, musisz wiedzieć jedno – szycie uzależnia :)

Jest fajnym sposobem na wyrażanie siebie, realizacje pomysłów i daje bardzo duże możliwości do rozwijania swoich umiejętności. Szycie to też świetna zabawa, warto spróbować.
Daj nam znać czy zdecydowałaś się na nowa maszynę i co wybrałaś? Pozdrawiamy i życzymy miłego szycia. Zapraszamy na poprawki (krawieckie), następnym razem.

Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz