Wykończ UFO w listopadzie

Wykończ UFO w listopadzie

Wieczory już coraz szybciej robią się ciemne i zimne, ale, choć z tęsknotą myślimy o letnim słońcu, to w naszym szyciowym świecie nadejście jesieni oznacza też więcej czasu na szycie!

Może wreszcie uda się zrealizować szyciowe plany lub skończyć rozpoczęte projekty? Bo któż z nas, szyjących, nie ma schowanych na dnie szafy wyrzutów sumienia w postaci nieskończonych prac! A im projekt bardziej czasochłonny, tym łatwiej go zaniedbać i porzucić przed skończeniem, co, jak mówi zapalona patchworkowiczka, Kamila Glówczewska-Ciesielska (@workwithpatchespl), jest szczególnie częstą przypadłością osób tworzących prace w technice patchworku.

Kamila postanowiła coż z tym zrobić i już od 5 lat motywuje patchworkowy świat, organizując akcję „Wykończ UFO w listopadzie”. Ta intrygująca nazwa ma swój angielski rodowód, gdzie UFO – unfinished object – oznacza po prostu niedokończony projekt szyciowy.

W tym miejscu warto może przybliżyć termin patchwork. Patchwork (wym. paczłork) to połączenie angielskich słów ang. patch – łata i work – praca. Zatem to dosłownie praca z łat – gotowy projekt powstaje z odpowiedniego połączenia – pozszywania ze sobą różnokolorowych skrawków materiału. Pierwsze patchworki powstawały  w purytańskiej Anglii  powstawały by wykorzystać resztki zniszczonych ubrań i przerabiając je na ciepłe kapy lub odzież niczego nie marnować. Ta technika rozprzestrzeniła się do Stanów Zjednoczonych wraz z osadnikami z Wysp Brytyjskich i tam bardzo się rozwinęła. Kobiety tworzące patchworki dbały nie tylko o ich praktyczny wymiar, ale także o kwestie estetyczne. Tworzone kompozycje są często bardzo przemyślane i podlegają ścisłym zasadom (patchwork klasyczny) lub są wyrazem twórczej swobody (tzw. crazy patchwork).

Aby wzmocnić, a także stworzyć dodatkową dekorację, patchworki były pikowane (z ang. quilting).

Niezależnie od wzoru, każdy patchwork ma charakterystyczną budowę i składa się z 3 warstw:

- topu, czyli górnej części, zszytych ze sobą tkanin, które tworzą pewien wzór
- spodu, najczęściej jednej tkaniny w neutralnym kolorze lub dopasowanym do kolorystyki wierzchu
- między materiałami znajduje się wypełnienie, które sprawia, że patchwork jest miękki i grubszy
Całość jest najczęściej obszyta lamówkami i przepikowana.

W tym roku Raj Szycia ma przyjemność być jednym z partnerów akcji. Przestrzeń poznańskiego Raju wypełni się kolorowymi pracami (wykończonymi w poprzednich edycjach akcji), które przez cały listopad będą prezentowane w ramach UFOstawy. Prace będzie można podziwiać przez cały listopad, w godzinach otwarcia Raju Szycia.   

Udostępniamy też naszą przestrzeń by po raz pierwszy uczestnicy akcji mieli okazję spotkać się i wspólnie pracować nad skończeniem swoich prac. Spotkanie odbywać się będzie 19 listopada na ul. Krysiewicza 3a/28 (wejście od ul. Ogrodowej).


Kamila Główczewska-Ciesielska, pomysłodawczyni akcji, w swoim żywiole

W ramach akcji odbędzie się także wiele wydarzeń on-line, w tym transmisje na żywo partnerów wydarzenia, w tym streamingi z Raju Szycia (na IG oraz na stronie rajszycia.pl). Już nie możemy się doczekać rozmowy z samą pomysłodawczynią akcji, Kamilą Główczewską-Ciesielską, która odwiedzi nas w Raju i opowie o zasadach i tajnikach patchworku, o tym jak ta technika zmieniała się na przestrzeni lat, mamy nadzieję, że zdradzi nam również skąd jej zainteresowanie patchworkiem i skąd czerpie inspiracje do swoich prac. 

W rajowych live'ach przekażemy też garść szyciowych porad i podpowiemy jakich akcesoriów używać by rozpocząć swoją przygodę z patchworkiem oraz, które maszyny będą najlepiej spełniały wymagania quilterów. 

Serdecznie zapraszamy Was do śledzenia innych wydarzeń i atrakcji w tej edycji, poniżej znajdziecie szczegółowy plan.

Akcja odbywa się także w grupie FB (Walka z UFO – niedokończonymi pracami szyciowymi – z Work With Patches) oraz na Instagramie. Jeśli kończycie swoje prace w listopadzie, nawet jeśli nie są to projekty patchworkowe, zachęcamy Was do oznaczania swoich postów #wykończufo2022 oraz @workwithpatchespl.


O akcji możecie także przeczytać na stronie Stowarzyszenia Polskiego Patchworku, tutaj oraz na IG Kamili, @workwithpatchespl.


Poznaj partnerów akcji Wykończ UFO w listopadzie:

Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz