Czym różni się ścieg owerlokowy od owerloka?

Czym różni się ścieg owerlokowy od owerloka?

Czy szyjąc na maszynie zwanej owerlokiem wykonujemy ścieg owerlokowy? Tak, oczywiście.

Czy zatem szyjąc na maszynie wieloczynnościowej, również używając ściegu o tej nazwie, osiągniemy ten sam efekt, co szyjąc na owerloku?

Czy jeśli posiadam ścieg owerlokowy w mojej maszynie do szycia to nie potrzebuję już owerloka?

Czy jeśli kupię owerlok, nie potrzebuję już „zwykłej” maszyny do szycia?


No właśnie, to pytania, które często zadajecie nam poszukując najlepszej dla siebie maszyny, gubiąc się w ich możliwościach i parametrach. Mam nadzieją, że po przeczytaniu tego postu wszystko stanie się jasne, a różnice w ściegu owerlokowym w maszynie do szycia a tym szytym na owerloku będą oczywiste.


Funkcja ściegu owerlokowego na maszynie owerlok

Na maszynie typu owerlok wykonamy różne rodzaje ściegów owerlokowych, nie tylko pod względem ich wyglądu, ale także funkcji. To maszyna, która pozwoli nam wykonać ściegi z użyciem 4, 3 i 2 nici, z wykorzystaniem jednej lub dwóch igieł. Na owerloku wykonamy ściegi łączące i jednocześnie obrębiające dwa kawałki materiału – najlepsze do szycia wszelkich materiałów elastycznych (np. popularne dzianiny typu dresówka czy jersey). Na owerloku wykończymy też estetycznie brzegi materiału, zarówno tkanin, jak i dzianin. Owerlok jest też wyposażony w nóż, który podczas szycia JEDNOCZEŚNIE DOCINA brzeg materiału. To dzięki temu szwy szyte na owerloku będą miały zawsze tak równy brzeg.


Ścieg owerlokowy w maszynie domowej

Domowa maszyna do szycia łączy w sobie wiele funkcji, sporo dostępnych na rynku modeli jest więc wyposażonych w ścieg owerlokowy. Ścieg ten w różnych modelach maszyn może się nieco różnić pod względem wyglądu. Czasem też by go wykonać potrzebna jest przeznaczona do tego specjalna stopka, a czasem wystarczy ta uniwersalna.

Za pomocą ściegu owerlokowego na domowej maszynie do szycia również zszyjemy i obrębimy materiał. Jednak już na pierwszy rzut oka widać, że różni się on od ściegu wykonanego na owerloku.

Przede wszystkim maszyna wieloczynnościowa wykona ścieg owerlokowy za pomocą jednej igły i tylko dwóch nici (górnej i dolnej). Kolejną różnicą przy ściegu owerlokowym wykonywanym na maszynie wieloczynnościowej jest brak noża docinającego. Po wykonaniu ściegu owerlokowego najlepiej dociąć równo nożyczkami zapas szwu jak najbliżej jego krawędzi, jednocześnie tak by go nie przeciąć. Można też znaleźć specjalne stopki z obcinaczem do maszyn domowych, jednak należy pamiętać, że wciąż nie osiągniemy tu efektu identycznego jak szyjąc na owerloku. Istotna będzie też różnica w prędkości szycia: na owerloku będziemy szyć średnio o 200 wkłuć igły szybciej niż na domowej maszynie do szycia.


Maszyna domowa czy owerlok?

Skoro owerlok wykonuje tak ładny, mocny ścieg i w dodatku pracuje szybciej, na dodatek bez problemu radzi sobie z wszelkimi elastycznymi materiałami, to czy potrzebujemy jeszcze maszyny wieloczynnościowej do naszej domowej pracowni?

Ależ oczywiście!

Owerlok i maszyna wieloczynnościowa to dwie różne maszyny, które, najprościej mówiąc, wzajemnie się uzupełniają. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z szyciem najpierw zaopatrzmy się w maszynę wieloczynnościową. Dobrze, żeby posiadała ścieg owerlokowy, bo pozwoli nam to estetycznie zabezpieczyć brzegi szytych projektów przed pruciem. Gdy nasza szyciowa pasja się rozwinie, szczególnie, szyjemy dużo materiałów elastycznych czy zależy nam na profesjonalnym wykończeniu szytej odzieży, powinniśmy pomyśleć o uzupełnieniu naszego parku maszyn o owerlok. Pamiętajmy, że na owerloku nie wykonamy podstawowego ściegu stebnowego, nie wszyjemy zamka, nie wyszyjemy dziurki od guzika. Do tych wszystkich operacji będziemy potrzebować (w warunkach domowych czy w małej pracowni) wieloczynnościowej maszyny do szycia. Natomiast na maszynie domowej, nie wyszyjemy ściegów, które powstają na owerloku, choć oczywiście ścieg owerlokowy pozwoli nam na początkowym etapie szycia osiągnąć nieco zbliżony efekt.

Zobacz różnicę między ściegiem owerlokowym na maszynie do szycia, a tym wykonanym na owerloku.







Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz