Lżej o VAT!

Nowe Produkty

Nowe Produkty
Wszystkie nowe produkty
Jakie nożyczki wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jakie nożyczki wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jak to zwykle bywa odpowiedź nie jest prosta, bo wszystko zależy do czego będziesz ich używać. Moje sugestie: przede wszystkim zwróć uwagę na rozmiar. Do cięcia materiałów najlepsze będą nożyczki w średnim rozmiarze – 21 cm. Materiał tnie się wtedy długim cięciem, dzięki czemu krojenie jest proste i wygodne.
Do grubych i trudnych materiałów, takich jak wełna, filc, jeans, materiały tapicerskie i dekoracyjne wybierz solidne kute nożyce, które mają dłuższe ostrza, dzięki temu większą siłę cięcia. Dodatkową zaletą jest to, że można je wielokrotnie ostrzyć. Na rynku są nożyczki krawieckie w wielu rozmiarach, polecam takie do 31 cm.
Kiedy potrzebujesz wyciąć mniejsze elementy, takie jak aplikacja albo haftujesz i chcesz równo i łatwo przyciąć nitki – wybierz małe nożyczki do precyzyjnego cięcia.


Warto "przymierzyć się" do nożyczek. Co to znaczy?

Nożyczki mają różny rozmiar uchwytów. Jeżeli masz drobne dłonie, będzie trudniej kroić nożyczkami z większymi uchwytami. Ręka będzie się szybko męczyć i nie będzie to komfortowe. Warto przed zakupem sprawdzić, jak nożyczki leżą w dłoni i jak się nimi pracuje.
Możemy też wybierać nożyczki z różnymi rodzajami czubków – prostym, wygiętym lub zaokrąglonym. Każdy z nich spełnia inne funkcje. Proste są uniwersalne. Wygięte czubki są idealne do tego, żeby podczas haftowania, jak najbliżej obciąć niepotrzebne, wystające nitki lub przy większych nożyczkach z łatwością ciąć kilka warstw materiału. Czubek zaokrąglony będzie najlepszy, gdy potrzebujesz bezpiecznego cięcia specjalnych materiałów np. z cekinami, piórami lub koronki. Dzięki temu rozwiązaniu masz pewność, że nie zniszczysz materiału podczas cięcia.


Rodzaje ostrzy

Kolejnym ważnym elementem przy wyborze nożyczek są rodzaje ostrzy. Możemy wybierać spośród ostrzy gładkich, z mikro ząbkami, zygzakowych i falistych. Ostrza gładkie występują w większości nożyczek, ich wielką zaletą jest możliwość wielokrotnego ostrzenia.
Mikroząbki są niezastąpione do cięcia cienkich delikatnych tzw. klejących się materiałów, takich jak jedwab, tiul, szyfon, podszewka. Tu warto wspomnieć, że występują jedno lub obustronnie ząbkowane ostrza. Dzięki temu rozwiązaniu materiał tnie się komfortowo - nie pływa, tnie się go łatwo i precyzyjnie.
Ostrza zygzakowe i faliste sprawdzą się przy cięciu podszewki lub gdy chcesz mieć pewność, że materiał nie będzie się strzępił albo po prostu potrzebujesz dekoracyjnego wykończenia materiału.

Wybierz uchwyt wygodny dla Ciebie

Wybierając nożyczki zwróć uwagę na rodzaj uchwytu, możesz wybierać spośród stalowych, miękkich silikonowych, nalewanych i plastikowych. Każdy z ich daje inny komfort, co ma wpływ na jakość pracy.
Ja lubię nożyczki z miękkim, antypoślizgowym uchwytem, takim mi się najlepiej tnie.

Kształt nożyczek a wygoda pracy

Ostatnim ważnym elementem jest kształt nożyczek – im bardziej wygięte, tym lepiej kroi się materiał. Podczas wycinania materiał nie przesuwa się na stole, co pozwala na precyzyjne wykrojenie poszczególnych elementów wykroju. Gwarantuje, to że po zszyciu wszystko będzie idealnie do siebie pasowało.
Kluczową kwestią jest to, że ostre nożyczki znacznie ułatwiają i przyśpieszają pracę, żeby nożyczki były ostre i służyły ci przez długi czas, musisz pamiętać o podstawowej zasadzie – nożyczki krawieckie służą tylko i wyłącznie do cięcia materiałów. Do wycinania szablonów z papieru powinnaś mieć oddzielne nożyczki, bo tnąc papier można szybko stępić nożyczki.

Podsumowując – warto zaopatrzyć się w osobne nożyce do wycinania wykrojów oraz nożyce w trzech rozmiarach – małe, średnie i duże.W ofercie Raju Szycia znajdziesz nożyczki w rozmiarach od 13 cm do 30,5 cm, szeroki wybór obcinaczek oraz specjalistyczne nożyczki dla osób leworęcznych. Skontaktuj się z nami, pomożemy wybrać najlepsze nożyczki dla Ciebie.


Zobacz też film z nożyczkami w roli głównej:
Udostępnij wpis:

Zostaw komentarz